You are currently viewing Champions League: Στα ημιτελικά Μίλαν (1-1 με Νάπολι) και Ρεάλ Μαδρίτης (0-2 την Τσέλσι)

Ρεάλ Μαδρίτης και Μίλαν είναι οι ομάδες που κατάφεραν να περάσουν πανηγυρικά στα ημιτελικά του Champions League

Χρειάστηκε να περάσουν 16 χρόνια για να επιστρέψει η Μίλαν στα ημιτελικά του Champions League. Οι “ροσονέρι” απέκλεισαν τη Νάπολι και ετοιμάζονται για νέο ιταλικό “εμφύλιο” με την Ιντερ, με φόντο τον τελικό. Οσο για την Ρεάλ Μαδρίτης, κέρδισε και στο Λονδίνο την Τσέλσι με δύο γκολ του Ροντρίγκο. Και με συνολικό σκορ 4-0, επίσης προκρίθηκε πανηγυρικά στα ημιτελικά.

Νάπολι – Μίλαν 1-1

Η Μίλαν πήρε την ισοπαλία 1-1 με τον Ζιρού να σκοράρει στο 43΄ μετά από «μυθική» κούρσα 60 μέτρων του Ραφαέλ Λεάο. Νωρίτερα ο Γάλλος σκόρερ είχε χάσει πέναλτι (απέκρουσε ο Μερέ σε 22΄). Πέναλτι έχασε και ο νέος σουπερ σταρ των «Παρτενοπέι», Κβίτσα Κβαρατσκέλια. Ο Μανιάν απέκρουσε στο 82΄ και έτσι αποφεύχθηκε το… θρίλερ του τελευταίου δεκάλεπτου.

Ο Όσιμεν ισοφάρισε, δευτερόλεπτα πριν το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή. Η Μίλαν επιστρέφει στους ημιτελικούς οποιασδήποτε διοργάνωσης μετά από 16 χρόνια και το 2007, όταν είχε κατακτήσει το Champions League στον τελικό της Αθήνας.

ΝΑΠΟΛΙ

Μερέτ, Ντι Λορέντζο, Ραχμάνι (74′ Έστιγκαρντ), Ζεζούς, Ρούι (34′ Ολιβέρα), Εντομπελέ (63′ Έλμας), Λομπότκα, Ζιελίνσκι (74′ Ρασπαντόρι), Πολιτάνο (34′ Λοσάνο), Όσιμεν, Κβαρατσχέλια

ΜΙΛΑΝ

Μενιάν, Καλάμπρια, Κιάερ, Τομόρι, Ερναντέζ, Κρούνιτς, Τονάλι, Ντίαθ (59′ Μεσίας), Μπενασέρ, Λεάο (83′ Σαλεμάκερς), Ζιρού (67′ Ορίγκι)

ΤΣΕΛΣΙ-ΡΕΑΛ 0-2

Για ένατη φορά τα τελευταία 11 χρόνια η Ρεάλ Μαδρίτης στα ημιτελικά του Champions League. Και περιμένει να μάθει την Τετάρτη (19/4) εάν θα παίξει ξανά με τη Μάντσεστερ Σίτι στον δρόμο για έναν ακόμη τελικό.

Η Τσέλσι με την πλάτη στον τοίχο μετά το 2-0 στη Μαδρίτης, προσπάθησε, πάλεψε, ήθελε αλλά από τη στιγμή που δεν έγινε ποτέ το 1-0, μετά το 0-1 του Ροντρίγκο στην επανάληψη η σεμνή τελετή έλαβε τέλος. Κομβικός ξανά ο Κουρτουά, που στο φινάλε του α’ ημιχρόνου έκανε την απόκρουση του αγώνα.

Οι “μπλε” μπήκαν δυνατά και στο 11’ ο Καντέ βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά δεν βρήκε στόχο. Το ματς είχε πολύ καλό ρυθμό και η απάντηση της Ρεάλ ήρθε με τη συμπλήρωση 20 λεπτών. Ο Ροντρίγκο σούταρε από δύσκολη θέση, με την μπάλα να βρίσκει και στο δοκάρι και να φεύγει έξω.

Χάθηκε η ευκαιρία με Κουκουρέγια

Στο 22’ ο Μιλιτάο δέχθηκε κίτρινη κάρτα και θα χάσει το επόμενο ματς. Με τον Κέπα στη συνέχεια να έχει δύο καλές επεμβάσεις σε σουτ των Ροντρίγκο (28’) και Μόντριτς (32’). Η πολύ μεγάλη ευκαιρία για την Τσέλσι ήρθε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Οταν ο Κουρτουά νίκησε με απίθανη επέμβαση τον Κουκουρέγια σε κοντινό σουτ κρατώντας το μηδέν.

Όπως και στο πρώτο μέρος, έτσι και στο δεύτερο, ο Καντέ ξεκίνησε με μία καλή στιγμή για τους «μπλε». Μόνο που αυτή τη φορά η απάντηση της Ρεάλ ήταν με γκολ. Ο Ροντρίγκο βγήκε στην αντεπίθεση, άλλαξε με τον Βινίσιους και εκτέλεσε για το 1-0 της «Βασίλισσας».  Που έβαλε τέλος ουσιαστικά σε κάθε ελπίδα των γηπεδούχων. Στο 80′ ο Βαλβέρδε έκανε τρομερή ενέργεια κι έδωσε έτοιμο γκολ στον Ροντρίγκο που έκανε το 2-0.