You are currently viewing Champions League: Η Ρεάλ έκανε την απόλυτη ανατροπή στο Άνφιλντ

Champions League: Η Λίβερπουλ έζησε τον απόλυτο εφιάλτη, όταν μέσα στο σπίτι της η Ρεάλ έκανε την μέγιστη ανατροπή κάνοντας το ακατόρθωτο

Στα Άνφιλντ, η Λίβερπουλ φιλοξένησε τη Ρεάλ Μαδρίτης για το 1ο μέρος της πρόκρισης στους 8 του Champions League. Μέσα στο πρώτο κιόλας τέταρτο του αγώνα οι reds βρέθηκαν μπροστά με 2 γκολ διαφορά. Παρόλα αυτά, η Βασίλισσα βρήκε τρόπο να απαντήσει, κάνοντας το ακατόρθωτο. Στην αρχή με τον Βινίσιους κα μετά με τον Μπενζεμά, κατάφερε την απόλυτη ανατροπή. Με το τελικό 2-5, οι Μαδριλενοι πλέον έχουν καθαρό προβάδισμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Champions League.

Οι αντίπαλοι του περσινού τελικού είχαν την ευκαιρία στη ρεβάνς τους, στα πλαίσια της 1ης φάσης των 16 του Champions League. Η μάχη στο Άνφιλντ ήταν πραγματικά απολαυστική. Παίχτηκε πολύ καλό ποδόσφαιρο και από τις 2 ομάδες.Ένας αγώνας με πολύ θέαμα και συνολικά, 7 γκολ, πραγματική γιορτή του ποδοσφαίρου.

Στο πρώτο μέρος η Λίβερπουλ μπήκε πολύ δυναμικά. Στα πρώτα κιόλας λεπτά έδειξε τα δόντια της. Το ασφυκτικό πρέσινγκ στην περιοχή του Κουρτουά επιβραβεύτηκε στο 4ο λεπτό. Ο Σαλάχ βγήκε από τα δεξιά και έκανε σεμιναριακή σέντρα με το αριστερό. Εκεί, ο Νούνιες πετάχτηκε στην καρδιά της άμυνας της Ρεάλ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με ένα αριστουργηματικό τακουνάκι.

Στο 11′ ο Σάλαχ σχεδόν άγγιξε το 2-0, με μια υέροχη ατομική προσπάθεια που όμως τη σταμάτησε το δοκάρι. Παρόλα αυτά, το δεύτερο γκολ δεν άργησε για τους κόκκινους διαβόλους. Συγκεκριμένα, μια απίστευτη γκάφα του επιπόλαιου Κουρτουά, έδωσε στον Σάλαχ την ευκαιρία. Ο Αιγύπτιος την εκμεταλεύτηκε κι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της Βασίλισσας για 2η φορά. Με αυτό το γκολ, ο Σάλαχ, έγινε ο κορυφαίος σκόρερ στην ευρωπαϊκή ιστορία της Λίβερπουλ με 42 γκολ.

Στο 21ο λεπτό όμως, η μέχρι τότε σχεδόν αδρανής Ρεάλ, ξύπνησε. Ο Βινίσιους  βρήκε χώρο και εκτέλεσε ένα ασύλληπτο διαγώνιο σουτ εντός περιοχής τον Άλισον μειώνοντας σε 2-1.

Για τα επόμενα λεπτά οι ομάδες κονταροχτυπήθηκαν στα ίσια, με πολλές ευκαιρίες και για τις 2 πλευρές. Στο 36′ όμως η Βασίλισσα κατάφερε να ισοφαρίσει. Ο Βινίσιους, εκμεταλευόμενος ένα επιπόλαιο σφάλμα του Άλισον, έγραψε το 2-2 μετά από ένα απλό κοντράρισμά του με τη μπάλα.

Ημίχρονο

Στο 2ο μέρος οι Μαδριλένοι πήραν κεφάλι. Εκμεταλεύτηκαν τα τραγικά αμυντικά λάθη της Λίβερπουλ και κατάφεραν την απόλυτη ανατροπή, σημειώνοντας 3 γκολ στο διάστημα 47′-67′.

Στο 47′ ο Μόντριτς με εκτέλεση φάουλ, βρήκε τον αμαρκάριστο Μιλιτάο που με κεφαλιά έκανε το 2-3. Λεπτά αργότερα, στο 55′, ένα σουτ του Μπενζεμά βρήκε το πόδι του Γκομέζ αλλάζοντας πορεία και καταλήγοντας στο 2-4.

Οι reds φόρτσαραν από κει και πέρα ψάχνοντας το γκολ, αφήνοντας όμως πολλά κενά στην άμυνα. Φυσικά αυτό είχε το τίμημα του, αφού οι μερένγκες το εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο. Συγκεκριμένα στο 67′, ο Μπενζεμά και πάλι μετά από πάσα του Βινίσιους, απέφυγε με ντρίμπλα τον Άλισον για να γράψει το τελικό 2-5.

Το 2-5 έμεινε ως το φινάλε. Σφράγισε μία από τις πιο εντυπωσιακές ανατροπές στην ιστορία του ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου. Η δε Ρεάλ έγινε η πρώτη ομάδα που σκοράρει πέντε γκολ κόντρα στην Λίβερπουλ σε οποιαδήποτε ευρωπαϊκή διοργάνωση.