You are currently viewing Champions League: Ο ΠΑΟΚ το έχασε στην παράταση

Δεν κατάφερε ο ΠΑΟΚ να περάσει το εμπόδιο της Μάλμε στον 3ο προκριματικό γύρο του Champions League, αφού ηττήθηκε στη ρεβάνς της Τούμπας

Άδοξο τέλος είχε, για μια ακόμη φορά, η προσπάθεια του ΠΑΟΚ να περάσει στους ομίλους του Champions League. Αυτή τη φορά το τέλος ήρθε με τον πιο απρόσμενο και ίσως πιο επίπονο τρόπο.

Μετά την ισοπαλία του πρώτου παιχνιδιού στη Σουηδία, Ο ΠΑΟΚ πήγε για all in στη ρεβάνς της Τούμπας το βράδυ της Τρίτης (13/8). Είχε σχεδόν αγγίξει το όνειρο. Δυστυχώς ένα μοιραίο λάθος στο 90+6′, έστειλε το παιχνίδι στην παράταση. Εκεί η Μάλμε κατάφερε να επιβληθεί του Δικέφαλου με 3-4, αναγκάζοντας τον να αποχαιρετήσει τη διοργάνωση (συνολικό σκορ 6-5).

Το σκορ άνοιξε για τους Σουηδούς ο Νανάσι, στο 10ο λεπτό. Ο ΠΑΟΚ απάντησε με τον Τάισον που με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ στο 21, έκανε το 1-1′. Στο 43ο λεπτό, ο Κουλιεράκης πέτυχε το γκολ της ζωής του με ένα μοναδικό σουτ φωτοβολίδα από τα 30 μέτρα. Άμεση ήταν η απάντηση των φιλοξενούμενων. Συγκεκριμένα, ο Νανάσι έπιασε στον ύπνο τον Δικέφαλο κι έφτασε στην ισοφάριση, στο 45′. Το ίδιο άμεση όμως ήταν κι απάντηση των γηπεδούχουν με τον Ζίβκοβιτς, που με φανταστικό πλασέ στο 45+4′ έβαλε εκ νέου σε θέση οδηγού την ομάδα του.

Ο ΠΑΟΚ φαινόταν να διαχειρίζεται το προβάδισμα. Όμως η κόντρα στον Ζέτερστορμ μετά από απομάκρυνση του Καμαρά στο 90+6′ έστειλε το ματς στην παράταση. Εκεί, οι Σουηδοί κατάφεραν να πάρουν την πρόκριση. Ο Κρίστιανσεν βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα στο 99′, διαμορφώνοντας το τελικό 4-3.

Η ήττα αυτή οδηγεί τον ΠΑΟΚ στα playoffs του Europa League. Ο πρώτος αγώανς θα πραγματοποιηθεί στην Τούμπα στις 22 Αυγούστου. Η δε ρεβάνς, επτά μέρες αργότερα στις 29 Αυγούστου.