You are currently viewing Champions League: Ο Ολυμπιακός επικράτησε 1-0 της Νέφτσι Μπακού, την Τετάρτη η ρεβάνς (vids)

Champions League: Οι πρωταθλητές Ελλάδας επικράτησαν 1-0 της Νέφτσι Μπακού στο “Γ. Καραϊσκάκης” για τον β’ προκριματικό.

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με υπέροχο γκολ του Καμαρά που όμως αποβλήθηκε στο 43’ δυσκολεύοντας σημαντικά το έργο των ερυθρόλευκων.  Ωστόσο στην πρώτη αναμέτρηση για τα προκριματικά του Champions League, οι φιλοξενούμενοι έμειναν επίσης με δέκα παίκτες (63’).

Οι Πειραιώτες ξεκίνησαν με αρκετές αλλαγές. Ο Μάρκοβιτς ήταν ο παρτενέρ του Σεμέδο στο κέντρo άμυνας (αντί του Παπασταθόπουλου), ο Κούντε μαζί με Μπουχαλάκη και Καμαρά στη μεσαία γραμμή (εκτός ο Εμβιλά), ενώ ο Χασάν πήρε θέση στην κορυφή της επίθεσης αντί του Γιουσέφ Ελ Αραμπί, που όπως έγινε νωρίτερα γνωστό προσβλήθηκε από κορονοϊό έτσι θα λείψει και από την ρεβάνς.

Η Νέφτσι απείλησε πρώτη στο έκτο λεπτό με τον Μαχμούτοφ να σουτάρει μέσα από την περιοχή και την μπάλα να περνάει δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Στο 16′ ο Μπουχαλάκης έδωσε στον Μασούρα που σούταρε σημαδεύοντας το εξωτερικό μέρος των διχτύων.

Στο 29’ ο Καμαρά με άπιαστο σουτ έβαλε μπροστά στο σκορ τους ερυθρόλευκους (κι ενώ τρία λεπτά νωρίτερα η Νέφτσι έχασε ευκαιρία σε τετ α τετ του Αλασκάροφ με τον Τζολάκη που έσωσε), ωστόσο στο 43’ αποβλήθηκε για επικίνδυνο παίξιμο καθώς χτύπησε με δύναμη στο πρόσωπο τον Αλασκάροφ.

Ο ρυθμός έπεσε στην επανάληψη, ωστόσο οι Αζέροι έγιναν και πάλι απειλητικοί στο 56’ με τον Μπουγκρίν. Οι αριθμητικές ισορροπίες αποκαταστάθηκαν επτά λεπτά αργότερα με την αποβολή του Τσελίκ κι έτσι οι Πειραιώτες είχαν μεγαλύτερη άνεση να κινηθούν, χωρίς πάντως να βρουν την μεγάλη ευκαιρία και το 1-0 έμεινε μέχρι τέλους.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Πορτογάλος Ζοάο Πινέιρο με βοηθούς τους συμπατριώτες του Τιάγκο Κόστα και Ριμπέιρο.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Τζολάκης, Ανδρούτσος, Σεμέδο, Μάρκοβιτς, Ρέαμπτσιουκ, Μπουχαλάκης (18? Βαλμπουενά), Καμαρά, Κούντε (69? Σουρλής, Μασούρας, Ραντζέλοβιτς (46? Σισέ), Χασάν

Νέφτσι Μπακού (Σαμίρ Αμπάσοφ): Μαμάντοφ, Στάνκοβιτς, Μποτζί, Τσέλικ, Λαουάλ, Μπούγκρινε, Μαμαντού, Μαχμούντοφ, Χαρανίς, Αλασκάροφ (45’+1 Αμπάσοφ), Μέζα Κόλι