You are currently viewing Champions League: Νύχτα εκπλήξεων!

Ημέρα των εκπλήξεων ήταν η Τετάρτη (21/9) για το Champions League όπου μόνο η Μπάγερν, η Άρσεναλ και η Νάπολι επιβεβαίωσαν τον τίτλο του φαβορί. Ακόμη και η Ρεάλ Μαδρίτης τα χρειάστηκε κόντρα στην Ουνιόν Βερολίνου και πήρε τη νίκη στις καθυστερήσεις…

Champions League: 1ος ΟΜΙΛΟΣ

Γαλατασαράι (Τουρκία) – Κοπεγχάγη (Δανία) 2-2

Παιχνίδι θρίλερ έγινε στην Πόλη. Η Κοπεγχάγη προηγήθηκε 0-2 της Γαλατασαράι με γκολ των Ελιουνούσι (35΄) και Γκονσάλβες (58) αλλά η πρωταθλήτρια Τουρκίας δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και έφερε το παιχνίδι στα ίσια με τους Μποέ (86΄) και Τέτε (88΄). Το παιχνίδι παρακολούθησαν 46911 θεατές.

Μπάγερν (Γερμανία) – Μάντσεστερ Γ. (Αγγλία) 4-3

Η Μπάγερν επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί και επικράτησε 4-3 της Μάντσεστερ Γιουνάϊτεντ σε ένα ματς όπου τρια γκολ σημειώθηκαν από το 88΄και μετά. Οι Βαυαροί προηγήθηκαν με σκορ 3-1 στο 54΄και ουσιαστικά δεν απειλήθηκαν. Σανέ (28΄), Γκνάμπρι (32΄), Κέιν (54΄πεν.) και Τελ (90΄+2) τα γκολ των Γερμανών, Χόιλους (49΄) και Κασεμίρο (88΄και 90΄+5) τα γκολ των “μπέμπηδων”.

Champions League: 2ος ΟΜΙΛΟΣ

Σεβίλη (Ισπανία) – Λανς (Γαλλία) 1-1

Η Σεβίλλη σκόνταψε πάνω στη Λανς και περιορίστηκε σε ισοπαλία με σκορ 1-1 στο Σάντσεθ Πιθχουάν παρουσία 34 χιλιάδων θεατών. Ο Οκάμπος στο 9΄έδωσε το προβάδισμα στους Ισπανούς και ο Φουλζινί στο 24΄ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους.

Άρσεναλ (Αγγλία) – Αϊντχόφεν (Ολλανδία) 4-0

Περίπατος για την Άρσεναλ η οποία διέλυσε 4-0 την Αϊντχόφεν με σκόρε τους Σάκα (8΄), Τροσάρ (20΄), Ζεσούς (38) και Όντεργκααρντ (70΄). Στο Έμιρέιτς βρέθηκαν 60 χιλιάδες θεατές!

Champions League: 3ος ΟΜΙΛΟΣ

Ρεάλ Μ. (Ισπανία) – Ουνιόν Βερολίνου (Γερμανία) 1-0

Θρίλερ στο Μπερναμπέου με την Ρεάλ μαδρίτης των 14 Τσάμπιονς Λιγκ να τα βρίσκει σκούρα απέναντι στην πρωτάρα Ουνιόν Βερολίνου. Τελικά την λύση έδωσε ο νέος ηγέτης της ομάδας, ο 21χρονος Τζουν Μπέλιγχαμ στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Μπράγκα (Πορτογαλία) – Νάπολι (Ιταλία) 1-2

Τρελό παιχνίδι έγινε στη Πορτογαλία. Η Νάπολι προηγήθηκε με τον Ντι Λορέντσι στο 45΄και η Μπράγκα ισοφάρισε σε 1-1 στο 84΄ με τον Μπρούμα. Η πρωταθλήτρια Ιταλίας πήρε τη νίκη με αυτογκόλ του Ντιακιτέ στο 88΄.

Champions League: 4ος ΟΜΙΛΟΣ

Μπενφίκα (Πορτογαλία) – Σάλτσμπουργκ (Αυστρία) 0-2

Σούπερ έκπληξη στο Ντα Λουζ με την Σάλτσμπουργκ να παίρνει πολύτιμη νίκη σε βάρος της Μπενφίκα με γκολ των Σίμιτς (15΄πεν.) και Γκλουκ (51΄). Την αναμέτρηση παρακολούθησαν 61 χιλιάδες θεατές.

Σοσιεδάδ (Ισπανία) – Ίντερ (Ιταλία) 1-1

Η Σοσιεδάδ αγκάλιασε τη νίκη κόντρα στην Ίνετερ αλλά η περσινή φιναλίστ έσωσε την παρτίδα με τον Λαουτάρο Μαρτίνες στο 87΄. Το γκολ των Βάσκων ο Μέντες στο 4΄. Στο Ανοέτα βρέθηκαν 37 χιλιάδες θεατές.