You are currently viewing Champions League: Η Μπόρατς πέρασε από Ελμπασαν κι έρχεται Τούμπα

Την πρόκριση στο 2ο γύρο των προκριματικών του Champions League πήρε η Μπόρατς Μπάνια Λούκα βγάζοντας νοκάουτ την Εγκνατια, στα πεναλντι

Την Τετάρτη (17/7) η Μπόρατς Μπάνια Λούκα από τη Βοσνία βρέθηκε στο Ελμπασάν για να συναντήσει την Εγκνατια για το 2ο παιχνίδι του 1ου προκριματικού γύρου του Champions League. Στο πρώτο παιχνίδι, οι Βόσνιοι είχαν νικήσει με 1-0. Στη ρεβάνς, οι γηπεδούχοι έκαναν την ανατροπή κι έφεραν την αναμέτρηση στα ίσα. Το παιχνίδι τελείωσε με νίκη της Εγκνάτια με 2-1. Έτσι, η πρόκριση παίχτηκε στα πέναλντι. Εκεί, η Μπόρατς έκανε το 1-4 και πήρε το εισητήριο για τον επόμενο γύρο. Αυτό θα την οδηγήσει στην Τούμπα, όπου θα την περιμένει ο ΠΑΟΚ.

Η Εγκνάτια ήταν εκείνη που βρήκε πρώτη τον δρόμο προς τα δίχτυα. Το σκορ άνοιξε ο Ιμπαρχίμογλου στο 16ο λεπτό με ωραίο σουτ.

Πολύ γρήγορα ωστόσο, ήρθε η απάντηση της Μπόρατς. Ο Λούκιτς στο 30′ ισοφάρισε σε 1-1. Με αυτό το σκορ η Μπόρατς διατήρησε το προβάδισμά της για την πρόκριση, έχοντας αβαντάζ το 1-0 του πρώτου αγώνα.

Το γκολ του Ντουκούο όμως στο 82′, έστειλε το ματς στην παράταση. Κι εκεί όμως το σκορ παρέμεινε ως έχει. Έτσι, το ματς οδηγήθηκε στα πέναλτι, όπου οι Βόσνιοι επικράτησαν 1-4.

Υπενθυμίζεται πως ο ΠΑΟΚ θα είναι γηπεδούχος στο πρώτο ματς με την Μπόρατς στον δεύτερο προκριματικό γύρο, που θα διεξαχθεί στο γήπεδο της Τούμπας στις 24 Ιουλίου, με τη ρεβάνς να γίνεται στη Βοσνία μία εβδομάδα μετά, την τελευταία ημέρα του Ιουλίου.