You are currently viewing Champions League: Η Μπάγερν διέλυσε την Σάλτσμπουργκ, προκρίθηκε με ήττα η Λίβερπουλ (vids)
Champions League: Η Μπάγερν Μονάχου διέλυσε την Σάλτσμπουργκ και προκρίθηκε στα προημιτελικά κάτι που έκανε και η Λίβερπουλ, αλλά με ήττα.

Champions League: Φαινόταν πως η Μπάγερν θα ξεσπούσε στην Σάλτσμπουργκ για το 1-1 του πρώτου αγώνα. Και το έκανε αφού τη διέλυσε με 7-1 στο Μόναχο και προκρίθηκε εντυπωσιακά στα προημιτελικά. Από την άλλη η Λίβερπουλ ηττήθηκε 1-0 στο Άνφιλντ από την Ίντερ, αλλά πέρασε με το υπέρ της 2-0 στο Μιλάνο.

Στα πρώτα 45 λεπτά οι Βαυαροί πέτυχαν 4 γκολ απέναντι στη Σάλτσμπουγκ. Πρωταγωνιστής ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι, που έβαλε τα 3 από τα 4 συγκεκριμένα γκολ με δύο πέναλτι. Μάλιστα σημείωσε χατ τρικ μέσα σε 23 λεπτά. Και είναι το πιο γρήγορο στην ιστορία του Champions League. Παράλληλα φιγουράρει με 12 τέρματα στην πρώτη θέση των σκόρερ στη φετινή διοργάνωση.

Στο δεύτερο ημίχρονο ήταν λογικό το μεγάλο σκορ. Αλλά και οι πολλές αλλαγές να ρίξουν τον ρυθμό του ματς. Ωστόσο κάτι τέτοιο δεν εμπόδισε τον Τόμας Μίλερ να σκοράρει με ένα ξερό σουτ για το 5-0.

Οι φιλοξενούμενοι παρά το σοκ, έδειξαν να προσπαθούν. Και ανταμείφτηκαν με το γκολ της τιμής στο 70’. Χάρη σε εξαιρετικό τελείωμα του Κιάεργκα Κιάεργκααρνταπό τα αριστερά.

Ενώ όλα έμοιαζαν να έχουν τελειώσει, ο Μίλερ έγραψε το 6-1 στο 83’ με τρομερή άνεση. Ενώ ο Σανέ βρήκε και αυτός γκολ δύο λεπτά αργότερα. Με τους παίκτες της Σάλτσμπουργκ να μην μπορούν να ακουμπήσουν τη μπάλα.

Μπάγερν (Γιούλιαν Νάγκελσμαν): Νόιερ, Παβάρ, Ζίλε (66’ Νιανζού), Ερναντέζ (60’ Ουπαμεκανό), Γκνάμπρι (46’ Σαρ), Κίμιχ, Μουσιάλα (66’ Ρόκα), Κομάν (66’ Τσούπο-Μοτίνγκ), Μίλερ, Σανέ, Λεβαντόφσκι.

Σάλτσμπουργκ (Ματίας Γιάισλε): Κον, Κρίστενσεν, Σολέ (46’ Πιατκόφσκι), Βόμπερ, Ούλμερ, Καμαρά (68’ Τιζανί), Καπάλντο, Ζάιβαλντ (46’ Σούτσιτς), Άαρονσον, Αντάμου (61’ Κιάεργκααρντ), Αντεγιέμι (61’ Σέσκο).

Λίβερπουλ – Ίντερ 0-1

Στην άλλη αναμέτρηση στο Άφιλντ Ρόουντ η Λίβερπουλ ηττήθηκε με 1-0 από την Ίντερ. Πρόκρίθηκε όμως με τη νίκη της με 2-0 στο πρώτο ματς στο Μιλάνο. Πολύ καλό ματς τακτικά από τους νερατζούρι του Σιμόνε Ιντζάγκι.

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές μετά το 30′ και στο 31′ είχε δοκάρι ο Μάτιπ. Στην ίδια φάση έκανε κεφαλιά ο Φαν Ντάικ με τον Σκρίνιαρ να διώχνει σωτήρια με κόντρα.

Στο 52′ ο Σαλάχ σημάδεψε το δεξί δοκάρι σε κενή εστία. Η Ίντερ έκανε το παιχνίδι και τις αντεπιθέσεις της. Για να βάλει γκολάρα ο Λαουτάρο Μαρτίνες στο στο 62′.  Αλλά στο 64΄ έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Αλέξις Σάντσες με δεύτερη κίτρινη. Κάτι που της έκοψε την φόρα. Θέλησε να το εκμεταλλευτεί η Λίβερπουλ αλλά στο 76′ ο Σαλάχ έστειλε ξανά την μπάλα στο δοκάρι.

Λίβερπουλ: Άλισον, Άρνολντ, Ματίπ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Τζόουνς (65’ Κεϊτά), Φαμπίνιο, Τιάγκο (65’ Χέντερσον), Σαλάχ, Μανέ, Ζότα (83’ Λουίς Ντίας)

Ίντερ: Χαντάνοβιτς, Μπαζτόνι, Ντε Φράι (46’ Ντ’Αμπρόζιο), Σκρίνιαρ, Ντάμφρις (75’ Νραρμιάν), Πέρισιτς, Μπρόζοβιτς (75’ Γκαλιαρντίνι), Βιδάλ, Τσαλχάνογλου (83’ Βεσίνο), Λαουτάρο Μαρτίνες (75’ Κορέα), Αλέξις Σάντσες