You are currently viewing Champions League: Μεγάλη νίκη της Τσέλσι στην έδρα της Μίλαν (0-2)

Η Τσέλσι επιβλήθηκε 2-0 της Μίλαν και την άφησε στην 3η θέση, Ντινάμο Ζάγκρεμπ και Σάλτσμπουργκ έμειναν στο 1-1 στο άλλο ματς του 5ου ομίλου στο Champions League.

Η Τσέλσι νίκησε τη Μίλαν (των δέκα παικτών για πάνω από το 18′) στο Σαν Σίρο και ανέβηκε στην κορυφή του 5ου ομίλου στο Champions League. Σκόρερ για την ομάδα του  Γκράχαμ Πότερ ήταν ο Ζορζίνιο και ο Ομπαμεγιάνγκ. Οσο για την Ντόρτμουντ έχασε την ευκαιρία ν΄ ακολουθήσει από σήμερα την Σίτι στους «16», μετά το 1-1 που παραχώρησε στη Σεβίλη.

Στο Ζάγκρεμπ, Ντινάμο και Ζάλτσμπουργκ έμειναν στο 1-1, σε ένα ματς που επίσης κρίθηκε στο πρώτο μέρος. Ο Ζάιβαλντ έβαλε μπροστά τους Αυστριακούς στο 12’ και ο Λιούμπισιτς ισοφάρισε στο 40’, με τους Κροάτες να έχουν ακυρωθέν γκολ στο πρώτο μέρος και δοκάρι στις καθυστερήσεις. Έτσι, η ομάδα του Ματίας Γιάισλε παρέμεινε στο κόλπο της πρόκρισης καταλαμβάνοντας τη 2η θέση, ενώ οι Κροάτες ισοβαθμούν με τη Μίλαν αλλά δεν έχουν τεθεί σε καμία περίπτωση εκτός διεκδίκησης είτε της πρόκρισης, είτε του εισιτηρίου για το Europa League.

Γλίτωσε στην εκπνοή η Ρεάλ, η Λειψία πλήγωσε τον Γιακουμάκη

Η μεγάλη έκπληξη λίγο έλλειψε να γίνει στη Βαρσοβία, όπου η τυπικά γηπεδούχος Σαχτάρ Ντόνετσκ κρατούσε το «τρίποντο» απέναντι στη Ρεάλ Μαδρίτης μέχρι το 95ο λεπτό. Τότε ο Ρούντιγκερ ισοφάρισε για τους «μερένγκες», που έμειναν αήττητοι, ενώ οι Ουκρανοί βρέθηκαν στην 3η θέση, πίσω από τη δεύτερη Λειψία.

Το «τρίποντο» των Ουκρανών έδωσε μεγάλο ενδιαφέρον στο 6ο γκρουπ, καθώς γερά στο «κόλπο» της πρόκρισης μπήκε και η Λειψία με το «διπλό» στη Γλασκώβη επί της Σέλτικ (2-0). Οι Γερμανοί με τη δεύτερη σερί νίκη τους επί των πρωταθλητών Σκωτίας έφτασαν τους 6 βαθμούς, ένα λιγότερο από την δεύτερη Σαχτάρ και τρεις από την πρωτοπόρο Ρεάλ. Ο Γιώργος Γιακουμάκης πέρασε αλλαγή στην ενδεκάδα της Σέλτικ αντί του Φουρουχάσι στο 66ο λεπτό και είχε μία καλή στιγμή στο 75΄ για να σκοράρει.

Ρεκόρ Μπαπέ

Ο Κιλιάν Μπαπέ «έγραψε ιστορία» για την Παρί Σεν Ζερμέν με το γκολ που πέτυχε επί της Μπενφίκα. Ο 23χρονος σταρ άνοιξε το σκορ με πέναλτι (40′), γκολ νούμερο 31 με την φανέλα των πρωταθλητών της Ligue 1 στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση. Ετσι ο Μπαπέ έγινε έτσι ο πρώτος σκόρερ όλων των εποχών στα χρονικά της Παρί στο Champions League. Αφήνοντας πίσω Εντινσον Καβάνι με 30, ακολουθούν οι Νεϊμάρ (21), Ιμπραΐμοβιτς (20) και Άνχελ Ντι Μαρία (14). Η πρωτοπόρος του γαλλικού πρωταθλήματος, πάντως, δεν κατάφερε να γίνει η δεύτερη ομάδα μετά την Μάντσεστερ Σίτι που «τσεκάρει» εισιτήριο για τους «16» από την 4η αγωνιστική.

Η Μπενφίκα, έμεινε «όρθια» (και αήττητη) και με 8 βαθμούς ισοβαθμεί με τους Παριζιάνους και κρατά την τύχη στα χέρια της. Βασικός σε ένα ακόμη ματς για τους «Λουζιτανούς» ήταν κάτω από τα δοκάρια ο Οδυσσέας Βλαχοδήμος.