You are currently viewing Champions League: Μεγάλη Μπάγερν, σκόρπισε την Μπαρτσελόνα (0-3)! (vids)
Champions League: Οι υπερηχητικοί Βαυαροί υποχρέωσαν σε βαριά εντός έδρας ήττα την Μπαρτσελόνα (0-3), με το ίδιο σκορ πέρασε η Γιουβέντους από το Μάλμε ενώ η Τσέλσι επικράτησε δύσκολα της Ζενίτ (1-0).

Στο “Καμπ Νου”, η Μπάγερν προηγήθηκε με τον Μίλερ (34’) και έδωσε διαστάσεις στη νίκη της με δύο γκολ του Λεβαντόφσκι (56’, 85’). Η Ζενίτ αντιστάθηκε σθεναρά στο Λονδίνο αλλά λύγισε με γκολ του Λουκάκου (69’), επίδειξη δύναμης έκανε η Γιουβέντους στην Σουηδία (23’ Σάντρο, 44’ πεν. Ντιμπαλά, 45’ Μοράτα). Στο Κίεβο, Ντιναμό και Μπενφίκα κόλλησαν στο 0-0, χωρίς νικητή έληξε και η αναμέτρηση Βιγιαρεάλ-Αταλάντα (2-2).

Νωρίτερα, ονειρεμένα ξεκίνησαν οι όμιλοι του Champions League για την πρωταθλήτρια Ελβετίας, που υπέταξε στις καθυστερήσεις την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (2-1)!  Στην Βέρνη,  οι «κόκκινοι διάβολοι» προηγήθηκαν στο 13΄ με τον Κριστιάνο Ρονάλντο όμως τους.. κρέμασε ο Μπισάκα με την αποβολή του στο 53′. Η Γιουνγκ Μπόις αναθάρρησε, ισοφάρισε στο 60′ με τον Ενγκαμαλού (60΄) για να φτάσουμε στις καθυστερήσεις όπου από τραγικό λάθος του Λίνγκαρντ ο Σιεμπατσό δεν άφησε ανεκμετάλλευτη την ευκαιρία χαρίζοντας σπουδαία νίκη στην ομάδα του.

Στην Ανδαλουσία όπου η Σεβίλλη υποδέχτηκε την Σάλτσμπουργκ (1-1) συνέβη κάτι.. παράδοξο, καθώς καταλογίστηκαν τέσσερα πέναλτι στο πρώτο ημίχρονο! Τα τρία πρώτα κέρδισαν οι Αυστριακοί, με τον Αντεγιέμι να αστοχεί (13′) πριν την εύστοχη εκτέλεση του Σούσιτς (21′) όμως και ο τελευταίος σπατάλησε πέναλτι στο 36′!! Και πέντε λεπτά αργότερα, ο Ράκιτιτς απάντησε με τον ίδιο τρόπο για την Σεβίλλη. Οι γηπεδούχοι έμειναν με παίκτη λιγότερο στο 50′ λόγω αποβολής του Εν-Νεσίρι. Η Σάλτσμπουργκ είχε την ευκαιρία για ένα μεγάλο διπλό, όμως το 1-1 έμεινε μέχρι τέλους.

Αναλυτικά τα ματς της Τρίτης

5ος όμιλος

Μπαρτσελόνα-Μπάγερν 0-3 (33′ Mίλερ, 56′, 85′ Λεβαντόφσκι)

Ντιναμό Κιέβου-Μπενφίκα 0-0

6ος όμιλος

Γιουνγκ Μπόις-Mάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-1 (66′ Νγκαμαλέου, 90’+5 Σιεμπατσέου – 13′ Ρονάλντο)

Βιγιαρεάλ-Αταλάντα 2-2 (39′ Τριγκέρος, 74′ Ντανγιούμα – 6′ Φρόιλερ, 83′ Γκόσενς)