You are currently viewing Champions League: Η Μάλμε πέρασε πάρα την ήττα

Στον 3ο γύρο των προκριματικών του Champions League πέρασε η σουηδική Μάλμε βγάζοντας νοκ άουτ την Κλακσβιλ

Την Τρίτη (30/7) στις Νήσους Φερόε, τη σουηδική Μάλμε υποδέχθηκε η Κλακσβικ για τη 2η φάση του 2ου προκριματικού γύρου του Champions League. Οι Σουηδοί υπερασπίστηαν το 4-1 του 1ου παιχνιδιού και παρά την ήττα τους με 3-2, πήραν αυτό που ήθελαν. Την πρόκριση στον επόμενο γύρο. Εκεί που θα περιμένουν τον ΠΑΟΚ, εφόσον περάσει το εμπόδιο της Μπόρατς Μπάνια Λούκα.

Η Κλάκσβικ μπήκε αποφασισμένη στο παιχνίδι. Μάλιστα, ήταν αυτή που άνοιξε και το σκορ με γκολ του Μπέρντσον, μόλις στο 2ο λεπτό. Η απάντηση την Μάλμε ήρθε άμεσα. Συγκεκριμένα, λίγα λεπτά αργότερα, στοι 13′, ο Μπόλιν έφερε το παιχνίδι στα ίσια.

Η Μάλμε ανέβασε ρυθμούς και τελικά στο 59ο λεπτό πήρε το προβάδισμα. Σκόρερ του 2ου τέρματος των σουηδών, ο Κρίστενσεν με εύστοχο χτύπημα πέναλτι. Οι γηπεδούχοι όμως δεν παραιτήθηκαν. Με πείσμα κατάφεραν κι έκαναν την ανατροπή, χάρη στα δυο γκολ του Φρέντερικσμπεργκ στο 65′ και το 95′, αντίστοιχα.

Το παιχνίδι τελείωσε με νίκη των γηπεδούχων (3-2). Δυστυχώς όμως το σκορ δεν ήταν αρκετό ώστε να καλύψει τη διαφορά του πρώτου παιχνιδιού (4-1). Έτσι στον 3ο γύρο των προκριματικών πέρασαν οι Σουηδοί. Εκεί θα περιμένουν τον ΠΑΟΚ, που έχει μικρό προβάδιμα έναντι της Μπόρατς Μπάνια Λούκα από το 3-2 της Τούμπας. Σε περίπτωση που δεν τα καταφέρει, τότε ο Δικέφαλος στον τρίτο προκριματικό γύρο του Europa League θα αντιμετωπίσει την Κλάκσβικ..

ΚΛΑΚΣΒΙΚ

(Έσπερ Χάουγκ): Γένσεν, Φερό (56΄ Βάτνσνταλ), Μπέρντσον, Γιαμπερέ, Ντάνιελσεν, Ρενέ Γιόνσεν (75΄ Γουϊλιαμς), Εγιούπι (56΄ Χάνσον), Ντα Σίλβα (84΄ Λατίφ), Εντεμάρκσμπακεν, Κλέτσκαρντ (84΄ Πέτερσεν), Φρέντερικσμπεργκ

ΜΑΛΜΕ

(Χένρικ Ρίντσρομ): Ρικάρντο, Στρίγκερ-Λάρσεν, Γιάνσον (88΄ Λουκίλι), Μ. Όλσον, Μπουσανέλο, Μπολίν (74΄ Γιόργκενσεν), Γιόνσεν, Πένια, Κρίστιανσεν (74΄ Μπέργκ), Μποθάιμ (79΄ Τέλιν), Ρίεκς (79΄ Αμπντί Αλί)