You are currently viewing Champions League: Κοντά στον τελικό η Λίβερπουλ, 2-0 την Βιγιαρεάλ

Champions League: Με δύο γκολ μέσα σε δύο λεπτά η Λίβερπουλ επιβλήθηκε 2-0 της Βιγιαρεάλ και έχει το πάνω χέρι για την πρόκριση στον τελικό.

Το πρώτο ημίχρονο του α’ ημιτελικού του Champions League στο “Άνφιλντ” ήταν επιθετικός μονόλογος των γηπεδούχων. Που πίεζαν και δημιουργούσαν ευκαιρίες, με τη Βιγιαρεάλ να έχει παθητικό ρόλο και να μην απειλεί. Οι κορυφαίες στιγμές του πρώτου μέρους ήταν η κεφαλιά του Μανέ (12′) και το δοκάρι του Τιάγκο (42′). Ενώ στο 22’ το βολέ του Χέντερσον βρήκε στην εξωτερική πλευρά του δοκαριού. Με την ισπανική ομάδα να μην είναι καθόλου απειλητική σε αυτό το διάστημα.

Στο 54’ η Λίβερπουλ βρήκε γκολ με τον Χέντερσον. Ο αρχηγός της ομάδας του Κλοπ πήρε τη μπάλα μετά από προσπάθεια του Τιάγκο, πλάσαρε εκτός περιοχής, η προσπάθειά του κόντραρε στον Εστουπινιάν και κατέληξε στα δίχτυα του Ρούλι. Δύο λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι έκαναν το 2-0 με το Μανέ. Ο Σαλάχ βρήκε πολύ ωραία τον Σενεγαλέζο και εκείνος σκόραρε με υποδειγματικό πλασέ.  Με την πλάτη στον τοίχο πλέον η Βιγιαρεάλ στη ρεβάνς της 3ης Μαίου.

Διαιτητής ήταν ο Μαρτσίνιακ (Πολωνία), με βοηθούς τους Σοκολνίτσκι (Πολωνία) και Λίστκιεβιτς (Πολωνία). Υπεύθυνος VAR ήταν ο Κβιατκόφσκι (Πολωνία) και AVAR ο Φρανκόφσκι (Πολωνία). Τέταρτος ήταν ο Βίντσιτς (Σλοβενία).

Λίβερπουλ: Άλισον, Ρόμπερτσον, Άρνολντ (81’ Γκόμες), Φαν Ντάικ, Κονατέ, Φαμπίνιο, Χέντερσον (72’ Κεϊτά), Τιάγκο, Λουίς Ντίαζ (81’ Οριγκί), Σαλάχ, Μανέ (72’ Ζότα).

Βιγιαρεάλ: Ρούλι, Φόιθ, Πάου Τόρες, Αλμπιόλ, Εστουπινιάν (72’ Οριέ), Καπού, Παρέχο (72’ Τριγέρος), Τσουκβουέζε (72’ Ντιά), Κοκλέν (57’ Πεδράθα), Λο Σέλσο, Ντανζουμά (86’ Αλκάθερ).