You are currently viewing Champions League: Κοντά στην πρόκριση η Τσέλσι (2-0 την Λιλ), Βιγιαρεάλ-Γιουβέντους 1-1

Champions League: Η πρωταθλήτρια Ευρώπης και κόσμου επικράτησε 2-0 της Λιλ πλησιάζοντας τα προημιτελικά. Ανοιχτούς λογαριασμούς άφησαν Βιγιαρεάλ και Γιουβέντους (1-1)..

Στο Λονδίνο, η Τσέλσι με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο (8′ Χάβερτς, 63′ Πούλισικ) απέδειξε την ανωτερότητα της απέναντι στην Λιλ. Οι Γάλλοι ήταν αρκετά ανταγωνιστικοί στο πρώτο 45λεπτο όμως έπεσαν αρκετά στο δεύτερο. Οι μπλε πήραν γρήγορο προβάδισμα με τον Γερμανό επιθετικό. Ενώ στο 63′ ο Πούλισικ αξιοποίησε την ασίστ του Καντέ και με σουτ διαμόρφωσε το τελικό 2-0. Που δίνει μεγάλο προβάδισμα στην Τσέλσι για την πρόκριση στα προημιτελικά του Champions League.

ΤΣΕΛΣΙ: Μεντί, Αθπιλικουέτα, Κρίστενσεν, Τιάγκο Σίλβα, Ρίντιγκερ, Αλόνσο (80′ Σαρ), Καντέ, Κόβατσιτς (51′ Λόφτους-Τσικ). Ζιγές (60′ Σαούλ), Πούλισικ (80′ Βέρνερ), Χάβερτς

ΛΙΛ: Ζαρντίμ, Τσελίκ, Φόντε, Μπότμαν, Τζαλό (77′ Γκούντμουντσον), Ονανά (65′ Γιλμάζ), Τσέκα, Αντρέ, Σάντσες (81′ Μπεν Αρφά), Ντέιβιντ (81′ Ζεγκρόβα), Μπαμπά

Στην Ισπανία, ο νεοφερμένος σταρ Ντούσαν Βλάχοβιτς έβαλε μπροστά στο σκορ μόλις στο 32ο δευτερόλεπτο την “Κυρία”. Η κάτοχος του Γιουρόπα Λιγκ Βιγιαρεάλ άγγιξε την ισοφάριση στο 13′, καθώς σημάδεψε το δοκάρι ο Λο Σέλσο. Για να τα καταφέρει τελικά με το γκολ του Ντάνι Παρέχο (66′), που αναπτέρωσε τις ελπίδες του “κίτρινου υποβρύχιου”.

Το γκολ του Βλάχοβιτς είναι το πιο γρήγορο που σημειώνει ποτέ παίκτης που κάνει ντεμπούτο ως βασικός στο Champions League.

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ: Ρούλι, Φόιτ, Αλμπιόλ, Τόρες, Πεδράθα (79′ Εστουπινιάν), Τσουκουέζε (90′ Πίνο), Καπού, Παρέχο, Μορένο (79′ Τριγκέρος), Λο Σέλσο, Ντανζουμά

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Σέσνι, Ντε Σίλιο (87′ Πελεγκρίνι), Ντανίλο, Ντε Λιχτ, Σάντρο (46′ Μπονούτσι), Κουαδράδο, Λοκατέλι (71′ Αρτούρ), Ραμπιό, Μακένι (81′ Ζακάρια), Βλάχοβιτς, Μοράτα