You are currently viewing Champions League: Ηττα.. ελπίδας του Παναθηναϊκού στην έδρα της Μπράγκα (2-1)

Ο Παναθηναϊκός αφού έχασε μεγάλες ευκαιρίες βρέθηκε σε πολύ δύσκολη θέση από τα γκολ των Ρουίθ και Τζαλό, όμως ο Μαντσίνι τον λύτρωσε μειώνοντας στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων και η πρόκριση στους ομίλους του Champions League θα κριθεί στο ΟΑΚΑ.

Champions League Playoffs: Ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο αλλά δεν το εκμεταλλεύτηκε. Έτσι, τελικά στο δεύτερο δέχθηκε δύο γκολ. Βρέθηκε να χάνει με 2-0 από την Μπράγκα, η οποία είπε «ευχαριστώ» στον Σπόραρ για μια απίστευτη ευκαιρία που έχασε όταν το σκορ ήταν στο 1-0. Παρόλα αυτά, οι ελπίδες του για πρόκριση σε όμιλο του Champions League παραμένουν ζωντανές. Αυτό, χάρη στον Μαντσίνι που στο 95′ μείωσε για το τελικό 2-1.

“Πράσινη” υπεροχή

Oι πράσινοι μπήκαν πολύ καλύτερα τώρα στο ματς. Μάλιστα, θα μπορούσαν να ανοίξουν το σκορ. Μόλις στο 2ο λεπτό η κεφαλιά του Μάγκνουσον έφυγε ελάχιστα άουτ, μετά το φάουλ του Πέρεθ. Λίγο αργότερα, ακόμα μια φάση τους τόνωσε την αυτοπεποίθηση. Ήταν στο 8′ με τον Μαντσίνι να σημαδεύει δοκάρι, αλλά θεβρήθηκε ως μη γενόμενη λόγω οφσάιντ.

Ο Παναθηναϊκός πατούσε πολύ καλά και ήλεγχε την κατάσταση. Οπότε η απόφαση του διαιτητή να σφυρίξει πέναλτι υπέρ των Πορτογάλων στο 16′ για ανατροπή του Μπρούμα από τον Βαγιαννίδη ήταν σοκ. Στο VAR, όμως, είδαν ότι τα πράγματα δεν ήταν ακριβώς έτσι. Αμέσως κάλεσαν τον ρέφερι, ο οποίος είδε τη φάση και ακύρωσε την απόφασή του. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την επόμενη καλή προσπάθειά τους στο 30′ με το σουτ του Παλάσιος. Ένα σουτ που απέκρουσε εύκολα ο Ματέους. Για να ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο με την ευκαιρία των Πράσινων στις καθυστερήσεις, όταν ο Παλάσιος έκανε επικίνδυνη σέντρα αλλά ο Ματέους πρόλαβε τον Σπόραρ.

Ανέβασαν στροφές οι Ιβηρες

Ομως το δεύτερο δεν ξεκίνησε καλά για την ελληνική ομάδα. Στο 48′ χρειάστηκε η μεγάλη επέμβαση του Μπρινιόλι για να μην ανοίξει το σκορ για τους Πορτογάλους με προβολή ο Ρουίθ. O ίδιος παίχτης όμως τρία λεπτά μετά, το πέτυχε. Με σουτ από το ύψος της περιοχής, έγραψε το 1-0. Η ομάδα του Γιοβάνοβιτς βρέθηκε να κυνηγάει. Για τα επόμενα λεπτά έδειχνε επηρεασμένη ψυχολογικά.  Στη συνέχεια όμως, ηρέμησε. Μάλιστα, είχε τη μεγάλη, την πολύ μεγάλη, την ασύλληπτη ευκαιρία για να ισοφαρίσει, στο 62′, με τον Σπόραρ. Το μόνο που είχε να κάνει ήταν να σπρώξει τη μπάλα στην κενή εστία μετά το πάρε-βάλε του Μαντσίνι. Ο Σλοβένος φορ, όμως, με κάποιον τρόπο κατάφερε να αστοχήσει.

Η ισοφάριση, επομένως, δεν ήρθε, ο Γιοβάνοβιτς έβγαλε τον Σπόραρ για να βάλει τον Ιωαννίδη και τα πράγματα στράβωσαν αρκετά για τους Πράσινους στο 74′, όταν η άμυνα… κοιμήθηκε έπειτα από εκτέλεση πλάγιου άουτ και τελικά η μπάλα κατέληξε στον Τζάλο που έκανε το 2-0.

Λύτρωση με Μαντσίνι

Αν έμενε αυτό το σκορ, τα πράγματα θα ήταν πολύ δύσκολα σε ό,τι αφορά την πρόκριση, αλλά ο Παναθηναϊκός, όπως και με τη Μαρσέιγ, βρήκε το γκολ που έψαχνε στις καθυστερήσεις. Στο 95′ ο Ιωαννίδης πήρε πολύ ωραία την κάθετη για τον Μαντσίνι και αυτός πλάσαρε όπως έπρεπε για να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα και να διαμορφώσει το τελικό 2-1.

ΜΠΡΑΓΚΑ

(Αρτούρ Ζόρζε): Ματέους, Φόντε, Νιακατέ, Βίκτορ Γκόμες, Μαρίν. Μουστράτι (36′ Α. Όρτα), Καρβάλιο, Ρ. Όρτα (85′ Κάστρο), Μπρούμα, Πίτσι (66′ Τζαλό), Αμπέλ Ρουίθ (86′ Μπανζά).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

(Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Χουάνκαρ, Μάγκνουσον, Γεντβάι, Βαγιαννίδης, Πέρεθ (82′ Αράο), Βιλένα (76′ Τσέριν), Τζούρισιτς (65′ Μπερνάρ), Μαντσίνι, Παλάσιος (76′ Αϊτόρ), Σπόραρ (66′ Ιωαννίδης).