You are currently viewing Champions League: Γράφει ιστορία ο Τσιμίκας με την Λίβερπουλ

Champions League: Ο Κώστας Τσιμίκας ετοιμάζεται για να πάει στον τελικό που θα γίνει στο Παρίσι με την Λίβερπουλ για να γράψει ιστορία.

Champions League: Η Λίβερπουλ νίκησε 3-2 την Βιγιαρεάλ σε αγώνα σε ρεβάνς κι ενώ έχανε 2-0 στο ημίχρονο. Στο πρώτο ματς είχε επικρατήσει 2-0 και με συνολικό σκορ 5-2 προκρίθηκε στον τελικό. Ο Κώστας Τσιμίκας αγωνίστηκε στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης και πανηγύρισε έξαλλα την πρόκριση.

Θα γράψει ιστορία αφού θα γίνει ο δεύτερος Έλληνας θα δώσει το παρών σε τελικό του Champions League. O πρώτος που το είχε πράξει ήταν ο Άκης Ζήκος με τη Μονακό το 2004.

Σε εκείνο το ματς η Μονακό αντιμετώπισε την Πόρτο του Ζοσέ Μουρίνιο και ηττήθηκε με 3-0. Ο Ζήκος ήταν βασικός και αναντικατάστατος στον τελικό που διεξήχθη στην Άουφ Σάλκε Αρίνα, στη Γερμανία.

Τα γκολ των δράκων είχαν βάλει οι Κάρλος Αλμπερτο (39′), Ντέκο (71′), Αλένιτσεφ (75′).

Μεγάλες στιγμές για Τσιμίκα

Τώρα ο Κώστας Τσιμίκας με την Λίβερπουλ θα διεκδικήσει το τρόπαιο. «Τι νύχτα. Τα λέμε στο Παρίσι. Αναμνήσεις που μένουν για πάντα», έγραψε χαρακτηριστικά στον προσωπικό του λογαριασμό στο Instagram ο Έλληνας μπακ.

Δείτε αυτή τη δημοσίευση στο Instagram.

Η δημοσίευση κοινοποιήθηκε από το χρήστη TS⚡️M⚡️KAS (@tsimikas21)

Στο μεταξύ η αρμάδα του Γιούργκεν Κλοπ με τα τρία που έβαλε στην Βιγιαρεάλ έφτασε τα 139 γκολ τη φετινή σεζόν σε όλες τις διοργανώσεις. Κι έγραψε ιστορία καθώς το προηγούμενο ρεκόρ ήταν τα 138 γκολ. Επίδοση που ήταν τη σεζόν 1985-86 όταν η παρέα του Ίαν Ρας, του Γιαν Μιάλμπι, του Ρόνι Γουίλαν, του Γκάρι Γκιλέσπι και των υπολοίπων θρύλων, με παίκτη προπονητή τον Κένι Νταλγκλίς, είχε κάνει πράγματα και θαύματα.