You are currently viewing Champions League: Έρευνα της UEFA για τα επεισόδια στο Τότεναμ – Μαρσέιγ (vids)

Champions League: Το βράδυ της Τετάρτης (7/9) η Τότεναμ επιβλήθηκε 2-0 της Μαρσέιγ για την πρεμιέρα της φάσης των ομίλων.

Champions League: Ωστόσο η αναμέτρηση μπήκε στο μικροσκόπιο της UEFA για τα επεισόδια των οπαδών της Μαρσέιγ με αυτούς της Τότεναμ.

Τα επεισόδια ξεκίνησαν από την μεριά των οπαδών της γαλλικής ομάδας. Στις καθυστερήσεις του αγώνα στράφηκαν στους οπαδούς της Τότεναμ που ήταν κοντά τους. Πέταξαν διάφορα αντικείμενα και φωτοβολίδες. Παράλληλα αφαίρεσαν ένα πανό για την LGBTQ κοινότητα.

Η αστυνομία παρενέβη για να εμποδίσει τους φιλοξενούμενους οπαδούς να πλησιάσουν εκείνους των «Σπερς».

Η αστυνομία ενεπλάκη μετά το τελευταίο σφύριγμα για να ηρεμήσει τα πνεύματα. Οι οπαδοί της Μασσαλίας κρατήθηκαν πίσω και περικυκλώθηκαν από άνδρες της ασφάλειας του γηπέδου και ΜΑΤ.

Η UEFA ξεκίνησε άμεσα έρευνα για το περιστατικό. Η Μαρσέιγ είναι ήδη με αναστολή. Μετά την τιμωρία που επιβλήθηκε στις 8 Ιουνίου. Της είχε επιβληθεί μια αγωνιστική κεκλεισμένων των θυρών και πρόστιμο 40.000 ευρώ για «πυροτεχνήματα και μεταφορά ενός προκλητικού μηνύματος προσβλητικού χαρακτήρα».

Αναφορικά με το ματς στο Λονδίνο το πρόσωπο της βραδιάς ήταν ο Ριτσάρλισον. Που πέτυχε τα πρώτα του δύο γκολ με τη φανέλα της Τότεναμ και διαμόρφωσε… αποκλειστικά το 2-0 σε βάρος της Μαρσέιγ.

Οι φιλοξενούμενοι δεν άντεξαν με 10 παίκτες, καθώς είχε αποβληθεί από το 48΄ ο Μπεμπά. Στο Βέλγιο η Μπριζ άντεξε την πίεση της Λεβερκούζεν και πραγματοποίησε νικηφόρο ξεκίνημα χάρη στο τέρμα που σημείωσε στο 42΄.

Ένα γκολ που η UEFA μπορεί να πιστώνει στον Σιλά, αλλά πρόκειται ξεκάθαρα για αυτογκόλ του τερματοφύλακα Χραντέτσκι.

Τρομερή εξέλιξη στη Μαδρίτη

Απίθανο ματς έγινε στο «Μετροπολιτάνο» της Μαδρίτης, με την Ατλέτικο Μαδρίτης και την Πόρτο να βρίσκονται στο 0-0 με τη συμπλήρωση 90 λεπτών. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ερμόσο, που είχε μπει ως αλλαγή στο 68΄, έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους, αλλά αμέσως μετά ο ίδιος παίκτης υπέπεσε σε πέναλτι (χέρι).

Στο 90+5΄ ο Ουρίμπε ευστόχησε από τη βούλα και διαμόρφωσε το τελικό 1-1, αλλά το παιχνίδι είχε ακόμη… δρόμο, καθώς στο 90΄+11 ο Αντουάν Γκριεζμάν έδωσε τη νίκη με 2-1 στους Ισπανούς. Ο αρχηγός Κόκε συμπλήρωσε 500 ματς με τους «ροχιμπλάνκος» και υπολείπεται ακόμα τρία του ρέκορντμαν συμμετοχών, Αμπελάρδο. Θα το γιόρταζε δεόντως, όμως το γκολ που πέτυχε στο 50΄ ακυρώθηκε μετά από έλεγχο του VAR.