You are currently viewing Champions League: Χωρίς νικητή στο Μόναχο

Μπάγερν και Ρεάλ Μαδρίτης αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2 σε ένα εξαιρετικό παιχνίδι για την πρώτη φάση των ημιτελικών του Champions League. Καμία από τις δύο δεν πήρε προβάδισμα πρόκρισης και έτσι άφησαν ανοιχτούς λογαριασμούς ενόψει της ρεβάνς στη Μαδρίτη.

Η πρώτη αναμέτρηση ανάμεσα σε Μπάγερν και Ρεάλ Μαδρίτης για τα ημιτελικά του Champions League δεν ανέδειξε νικητή. Οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες με 2-2.  Πλέον η πρόκριση στον μεγάλο τελικό της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης, θα κριθεί στην Ισπανική πρωτεύουσα.

Ο αγώνας:

Η Μπάγερν ήταν αυτή που μπήκε περισσότερο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο. Μάλιστα κατάφερε να απειλήσει από το πρώτο κιόλας λεπτό. Ο Κέιν έβγαλε κάθετη στον Σανέ και ο Λούνιν τον νίκησε. Οι Βαυαροί δεν κατάφεραν να αξιοποιήσουν τον πολύ καλό τους ξεκίνημα. Η Ρεάλ Μαδρίτης ισορρόπησε το ματς στο πρώτο 15λεπτο.

Συγκεκριμένα, οι Μαδριλένοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τον Βινίσιους που έκανε το 1-0. Ο Κρός έβγαλε τρομερή κάθεση τον Βραζιλιάνο. Αυτός, με άψογο πλασέ νίκησε τον Νόιερ γράφοντας το 1-0.

Η Μπάγερν απάντησε αρχικά με τον Κέιν που επιχείρησε την απευθείας εκτέλεση φάουλ. Στη συνέχεια όμως, οι προσπάθειές της δεν απέδωσαν καρπούς. Έτσι, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 1-0 υπέρ των Ισπανών.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με χαμηλό ρυθμό και για τις δύο ομάδες. Η Ρεάλ έδωσε χώρο στη Μπάγερν θέλοντας να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις. Εκμεταλλευόμενη αυτό, η Μπάγερν κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα γρήγορα στο δεύτερο μέρος, με τον Σανέ να νικά τον Λούνιν για το 1-1.

Στο 57ο λεπτό, οι Γερμανοί κέρδισαν πέναλτι μετά την ανατροπή του Μουσιάλα από τον Βάθκεθ. Ο Κέιν ανέλαβε την εκτέλεσή του. Σκόραρε κι έκανε την απόλυτη ανατροπή, βάζοντας την ομάδα του μπροστά στον σκορ για το 2-1.

Στο 83ο λεπτό, η μοίρα έστειλε τους Ισπανούς στην άσπρη βούλα. Ο Κιμ ανέτρεψε εντός περιοχής τον Ροντρίγκο. Από τα 11 βήματα, ο Βινίσιους σκόραρε, ξεγελώντας τον Νόιερ. Έτσι, έφερε και πάλι το ματς στην απόλυτη ισορροπία σκοράροντας το 21ο του τέρμα στη φετινή σεζόν σε όλες τις διοργανώσεις.
Το 2-2 παρέμεινε έως το τέλος και οι δύο ομάδες άφησαν ανοιχτούς λογαριασμούς με τη ρεβάνς στη Μαδρίτη να δίνει τη… φιναλίστ.