You are currently viewing Champions League: Αδικος αποκλεισμός του Παναθηναϊκού από την Μπράγκα

Ο Παναθηναϊκός το πάλεψε… φουλ. Έφτιαξε και έχασε ευκαιρίες. Η Μπράγκα όμως τον άφησε εκτός ομίλων του Champions League με δεύτερη ήττα, σκοράροντας με τον Μπρούμα (0-1). Βεβαίως οι πράσινοι συνεχίζουν τη φετινή ευρωπαϊκή πορεία μέσω του Europa League.

Την τελική μάχη του για την πρόκριση στους ομίλους του Champions League έπειτα από 13 χρόνια έδωσε ο Παναθηναϊκός κόντρα στην Μπράγκα, στο κατάμεστο ΟΑΚΑ. Ωστόσο, δεν τα κατάφερε. Ήταν στο 83΄ όταν  ο Μπρούμα, πρώην παίκτης του Ολυμπιακού, “πάγωσε” το ΟΑΚΑ.

Στο 18′ ήρθε η πρώτη καλή στιγμή με τον Μαντσίνι από την γωνία της μικρής περιοχής δεξιά να πλασάρει πάνω στον Ματέους. Η Μπράγκα ολοκλήρωνε μόνο το 64% των μεταβιβάσεών της. Όμως έμοιαζε, και ήταν έτοιμη να εκμεταλλευτεί το κάθε λάθος. Μάλιστα, λίγο έλειψε να το κάνει. Στο 32ο λεπτό ο Ρουμπέν Πέρεθ έχασε την μπάλα δεκαπέντε μέτρα έξω από την μεγάλη περιοχή. Οι Πορτογάλοι απείλησαν με διαγώνιο σουτ του Ρουίθ,  το οποίο απέκρουσε όμορφα ο Μπρινιόλι.

Ο Παναθηναϊκός έδινε την εντύπωση ότι από το άγχος του, ήθελε να είναι σίγουρος ότι θα σκοράρει. Προσπαθούσε να μπει με την μπάλα στα δίχτυα. Έφτασε τρεις-τέσσερις φορές με καλές προοπτικές στην περιοχή αλλά κανείς δεν σούταρε. Η καλύτερη στιγμή της ομάδας του Γιοβάνοβιτς ήταν από στημένη μπάλα. Ο Βαγιαννίδης βρέθηκε μόνος στην μικρή περιοχή. Ο Ματέους όμως, εντυπωσιακά, πέταξε την μπάλα κόρνερ.

Ημίχρονο δίκαια 0-0.

Ανέβασαν στροφές οι “πράσινοι”

Οι πράσινοι μπήκαν με ένταση στο δεύτερο ημίχρονο. Την πρώτη μεγάλη ευκαιρία την βρήκαν στο ανοιχτό γήπεδο με τον Ματέους να αποκρούει δύσκολα το όμορφο διαγώνιο σουτ του Παλάσιος (54′). Ο Μαντσίνι δημιούργησε την επόμενη φάση με τον Χουάνκαρ τελικά να βρίσκει την μπάλα μπροστά του, να εκτελεί με το δεξί αλλά την μπάλα να καταλήγει κόρνερ (68′).

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε την προσπάθεια αλλά οι αλλαγές χάλασαν τον ρυθμό και άλλαξαν το ματς. Η Μπράγκα έφυγε στον ανοιχτό χώρο στο 83ο λεπτό και με σκόρερ τον Μπρούμα κλείδωσε την πρόκριση στους ομίλους.

Το “τριφύλλι” βρήκε αμέσως δύο μεγάλες ευκαιρίες αλλά τόσο ο Τζούριτσιτς όσο και ο Σχένκεφελντ αστόχησαν και χάθηκαν και οι τελευταίες ελπίδες. Ενώ στις καθυστερήσεις η ομάδα του Γιοβάνοβιτς έμεινε και με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Χουάνκαρ με δεύτερη κίτρινη.