You are currently viewing Champions League – 2η αγωνιστική: Εκπλήξεις και θέαμα

Η 2η μέρα της 2ης αγωνιστικής της League Phase του Champions League είχε πλούσιο θέαμα αλλά και δυσάρεστες εκπλήξεις για τους ..μεγάλους

Την Τετάρτη (2/10) ολοκληρώθηκε η 2η αγωνιστική της League Phase του Champions League.

Η Μπενφίκα έκανε το 2/2 με το εμφατικό 4-0 της Ατλέτικο, ενώ η Λίβερπουλ επιβλήθηκε 2-0 της Μπολόνια. Κάνοντας την έκπληξη της βραδιάς, η Άστον Βίλα πήρε τη νίκη με 1-0 της Μπάγερν.Μια ακόμη έκπληξη ήταν η ήττα της Ρεάλ από τη Λιλ, με 1-0.

Την παράσταση έκλεψε ο Χρήστος Τζόλης που με μαγικό σουτ χάρισε τη νίκη στην Μπριζ κόντρα στη Στουρμ.

Η δε Γιουβέντους έκανε την ανατροπή με 2-3 επί της Λειψίας, ενώ η Μονακό ισοφάρισε 2-2 στο 90′ τη Ντίναμο Ζάγκρεμπ.

Μπενφίκα – Ατλέτικο 4-0

Χωρίς έλεος διέλυσε η Μπενφίκα την Ατλέτικο με 4-0, στη 2η στροφή της League Phase του Champions League.

Οι αετοί ξεκίνησαν δυνατά. O Βαγγέλης Παυλίδης ήταν διαρκής απειλή για την άμυνα των κολτσονέρος, αναγκάζοντας μάλιστα τον Γιαν Όμπλακ σε απανωτές επεμβάσεις. Έτσι, οι αετοί δεν άργησαν να βρουν το γκολ. Συγκεκριμένα, το σκορ άνοιξε ο Ακτούρκογλου, στο 13′, με δεξί πλασέ μέσα από τη μεγάλη περιοχή έπειτα από άνοιγμα του Αουρσνές από τα δεξιά.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, ο Έλληνας επιθετικός άνοιξε τον δρόμο για το δεύτερο γκολ των αετών. Κέρδισε πέναλτι στο 51ο λεπτό έπειτα από παρέμβαση του VAR. Ο Ντι Μαρία ανέλαβε την εκτέλεση και νίκησε τον Όμπλακ γράφοντας το 2-0.

Το δείκτη του σκορ στο 3-0 ανέβασε ο Μπα με κεφαλιά, έπειτα από κόρνερ του Μπέστε στο 75′. Ο Κόκτσου έβαλε το κερασάκι ευστοχώντας σε πέναλτι στο 84ο λεπτό.

ΜΠΕΝΦΙΚΑ

Τρουμπίν, Καρέρας, Οταμέντι, Αραούχο, Μπα (86′ Σίλβα), Φλορεντίνο, Κοκτσού (86′ Μπαρέϊρο), Όρσνες, Ντι Μαρία, Παυλίδης (60′ Αμντουνί), Ακτούρκογλου

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ

Όμπλακ, Λίνο, Ρεϊνίλντο, Βίτσελ, Χιμένεθ, Ντε Πολ (46′ Σεράνο), Κόκε (46′ Γκάλαχερ), Άλβαρες (60′ Σιμεόνε), Γιορέντε (33′ Μολίνα), Κορέα, Γκριεζμάν (46′ Σόρλοθ)

Άστον Βίλα – Μπάγερν 1-0

Η Άστον Βίλα συνέχισε με νίκη στη 2η αγωνιστική της League Phase του Champions League επικρατώντας 1-0 της Μπάγερν στο Villa Park. Οι παίκτες του Ουνάι Έμερι το έκαναν όπως το 1982. Όταν είχαν επιβληθεί επίσης, 1-0 των Βαυαρών στον τελικό του Ρότερνταμ για το τότε κύπελλο Πρωταθλητριών.

Στο 24ο λεπτό της αναμέτρησης η Άστον Βίλα βρήκε δίχτυα, όμως το γκολ δεν μέτρησε. Μετά από φάση διαρκείας, ο Φιλογκένε έδωσε πάρε-βάλε ασίστ στον Τόρες. Εκείνος σούταρε, αλλά το γκολ ακυρώθηκε μετά από παρέμβαση VAR για οφσάιντ του Ράμσεϊ.

Η Μπάγερν απείλησε στο 39′ τον Μαρτίνες με το φανταστικό πλασέ του Ολίσε εκτός περιοχής. ‘Ομως ο Αργεντινός τερματοφύλακας πραγματοποίησε εντυπωσιακή παρέμβαση, διατηρώντας το 0-0.

Στο δεύτερο μέρος η Άστον Βίλα έκανε το 1-0 στο 79′, με τον Νόιερ να πληρώνει τη μακρινή έξοδό του. Ο Ντουράν κρέμασε τον Γερμανό κίπερ, δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του.

ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ

Μαρτίνες, Κόνσα, Κάρλος, Τόρες, Ντίνι, Ράμσεϊ, Ονανά (60′ Μπάρκλεϊ), Τίλεμανς, Φιλόγκενε, Ρότζερς, Γουότκινς (70′ Ντουράν).

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ

Νόιερ, Ντέιβις, Κίμιχ, Κιμ (86′ Γκορέτσκα), Ουπαμεκανό, Πάβλοβιτς (76′ Παλίνια), Λάιμερ (86′ Τελ), Γκνάμπρι, Ολίσε (66′ Σανέ), Κομάν (46′ Μουσιάλα), Κέιν.

Λίβερπουλ – Μπολόνια 2-0

Η Λίβερπουλ επικράτησε με 2-0 επί της Μπολόνια στο Άνφιλντ, διπλασιάζοντας τις νίκες της στη League Phase του Champions League. Την ίδια ώρα επέκτεινε το νικηφόρο σερί της σε όλες τις διοργανώσεις, στα πέντε παιχνίδια.

Οι reds προηγήθηκαν μόλις στο 11ο λεπτό με τον Μακ Άλιστερ. Έπειτα από ωραία κυκλοφορία της μπάλας, ο Σαλάχ έκανε τη σέντρα από δεξιά. Ο Αργεντινός πετάχτηκε στο δεύτερο δοκάρι και με κοντινή προβολή άνοιξε το σκορ.

Η ομάδα του Άρνε Σλοτ κλείδωσε τη νίκη στο 75ο λεπτό, με τον… συνήθη ύποπτο. Ο Σαλάχ πλάσαρε με το αριστερό μέσα από την περιοχή και νίκησε τον Σκοράπσκι γράφοντας το τελικό 2-0.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ

Άλισον, Ρόμπερτσον (71′ Τσιμίκας), Φαν Ντάικ, Κονατέ, Αλεξάντερ-Άρνολντ (85′ Μπράντλεϊ), Χράφενμπερχ, Μακ Άλιστερ, Σόμποσλαϊ (85′ Τζόουνς), Ντίας (72′ Χάκπο), Νούνιες (61′ Ζότα), Σαλάχ

ΜΠΟΛΟΝΙΑ

Σκοράπσκι, Μιράντα, Λουκούμι, Μπεουκέμα (61′ Καζάλε), Πος, Φρόιλερ (84′ Φαμπιάν), Εντόι (79′ Ίλινγκ-Τζούνιορ), Ουρμπάνσκι (62′ Έμπισερ), Μορό, Ορσολίνι, Νταλίνγκα (79′ Κάστρο)

Λιλ – Ρεάλ Μαδρίτης 1-0

Η Ρεάλ Μαδρίτης συνάντησε μπλόκο στο Πιέρ Μουρουά, καθώς ηττήθηκε 1-0 από τη Λιλ, που πραγμνατοποίησε μια εντυπωσιακή εμφάνιση.

Οι Μαδριλένοι μπήκαν πιο δυνατά στο πρώτο μέρος και είχαν ευκαιρίες με τον Έντρικ και τον Βινίσιους. Τη σκυτάλη ωστόσο πήραν οι Γάλλοι με τον Ντέιβιντ να ταλαιπωρεί την άμυνα των μερένγκες.

Στο 25′ ο Λούνιν τον σταμάτησε εντυπωσιακά, παρότι ο Καναδός εκτέλεσε δις. Ωστόσο, στις καθυστερήσεις ο Καμαβινγκά έκανε χέρι και ο Μαριάνι το έδωσε μέσω VAR. Ο Ντέιβιντ ανέβαλε την εκτέλεση και νίκησε τον Λούνιν για το 1-0.

ΛΙΛ

Σεβαλιέ, Τιάγκο Σάντος, Ντιακιτέ, Αλεκσάντρο, Γκούντμουντσον, Μπάκερ, Μπουαντί, Καμπελά, Αντρέ, Ζεγκρόβα, Ντέιβιντ.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ

Λούνιν, Καρβαχάλ, Μιλιτάο, Ρίντιγκερ, Μεντί, Καμαβινγκά, Τσουαμενί, Βαλβέρδε, Βινίσιους, Μπέλιγχαμ, Έντρικ.

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής

Matcday 1: Τρίτη 1 Οκτωβρίου
  • Ζάλτσμπουργκ – Μπρεστ 0-4 (24′, 70′ Σιμά, 66′ Καμαρά, 75′ Λάζε)
  • Στουτγκάρδη – Σπάρτα Πράγας 1-1 (7′ Μιγιότ / 32′ Καϊρίνεν)
  • Άρσεναλ – Παρί Σεν Ζερμέν 2-0 (20′ Χάβερτς, 35′ Σακά)
  • Λεβερκούζεν – Μίλαν 1-0 (51′ Μπόνιφεϊς)
  • Ντόρτμουντ – Σέλτικ 7-1 (7′ πεν. Τσαν, 11′, 29′, 42′ Αντεγέμι, 40′ πεν. Γκιρασί, 79′ Ενμέτσα / 9′ Μαέντα)
  • Μπαρτσελόνα – Γιούγνκ Μπόις 5-0 (8′, 51′ Λεβαντόφσκι, 34′ Ραφίνια, 37′ Μαρτίνεθ, 81′ αυτ. Καμαρά)
  • Ίντερ – Ερυθρός Αστέρας 4-0 (11′ Τσαλχάνογλου, 59′ Αρναούτοβιτς, 71′ Μαρτίνες, 81′ πεν. Ταρεμί)
  • Αϊτχόφεν – Σπόρτινγκ 1-1 (15′ Σχόουτεν / 84′ Μπραγκάνσα)
  • Σλόβαν Μπρατισλάβας – Μάντσεστερ Σίτι 0-4 (8′ Γκιντογκάν, 15′ Φόντεν, 58′ Χάαλαντ, 74′ ΜακΑτί)
Matcday 2: Τετάρτη 2 Οκτωβρίου
  • Σαχτάρ – Αταλάντα 0-3 (21′ Τζιμσίτι, 44′ Λούκμαν, 48′ Μπελανόβα)
  • Ζιρόνα – Φέγενορντ 2-3 (13′ Λόπεθ, 73′ Φαν ντε Μπεκ / 23′ ΑΥΤ. Ερέρα, 33′ Μιλάμπο, 79′ ΑΥΤ. Κρέιτσι)
  • Άστον Βίλα – Μπάγερν 1-0 (79′ Ντουράν)
  • Ντίναμο – Μονακό 2-2 (45+3′ Σούτσιτς, 66′ Μπατούρινα / 74′ Σαλισού, 90′ πεν. Ζακάρια)
  • Λίβερπουλ – Μπολόνια 2-0 (11′ Μακ Άλιστερ, 75′ Σαλάχ)
  • Λιλ – Ρεάλ 1-0 (45+3′ πεν. Ντέιβιντ)
  • Λειψία – Γιουβέντους 2-3 (30′, 65′ πεν. Σέσκο / 50′, 69′ Βλάχοβιτς, 82′ Κονσεϊσάο)
  • Στουρμ Γκρατς – Κλαμπ Μπριζ 0-1 (23′ Τζόλης)
  • Μπενφίκα – Ατλέτικο 4-0 ( 13′ Ακτούρκογλου, 52′ πεν. Ντι Μαρία, 75′ Μπαχ, 84′ πεν/ Κεκτσιού)