You are currently viewing Challenge Cup: Ευρωπαϊκός θρίαμβος για τον Ολυμπιακό (+vid)

Ο Ολυμπιακός νίκησε με 3-0 σετ την Μακαμπί Τελ Αβίβ στον τελικό του Challenge Cup, κατακτώντας τον τρίτο ευρωπαϊκό του τίτλο

Στο κατάμεστο ΣΕΦ, ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε την Μακαμπί Τελ Αβίβ για τον τελικό του Challenge Cup, στο βόλεϊ. Αν και χρειαζόταν 2 σετ για τη νίκη, οι ερυθρόλευκοι πήραν και τα 3 σετ του αγώνα. Δίκαια λοιπόν χρίστηκαν τιτλούχοι για το 2022 – 2023.

Αυτός, είναι ο 3ος Ευρωπαίκός τίτλος για την ομάδα του Πειραιά, στο βόλεϊ ανδρών. Φυσικά μετράει και έναν ακόμα με τη γυναικεία του ομάδα. Συνολικά έχει βρεθεί οχτώ φορές σε ευρωπαϊκό τελικό. Τις τρεις από αυτές, λοιπόν, έφτασε ως το τέρμα.

Ο Ολυμπιακός είχε ήδη κάνει τη μισή δουλειά στο Ισραήλ. Στην εκεί τους αναμέτρηση, οι παίχτες του Τζουλιάνι είχαν επικρατήσει της Μακαμπί, με 3-0 σετ. Τώρα στην Αθήνα, χρειάζονταν μόνο 2 σετ για να σηκώσουν το Challenge Cup 2022-2023. Το ΣΕΦ κατάμεστο, με προσέλευση που θα μείνει στα χρονικά. Η ατμόσφαιρα εορταστική από την αρχή στις κερκίδες του.

Στην αρχή του αγώνα ο Ολυμπιακός μπήκε νευρικός και όχι συγκεντρωμένος. Η Μακάμπι το εκμεταλεύτηκε αυτό και πέρασε μπροστά με 4 πόντους. Τα σερβίς του Παγένκ, όμως, γρήγορα άλλαξαν την κατάσταση. Οι ερυθρόλευκοι κάνανε την ανατροπή και βρέθηκαν να προηγούνται με 12-10. Από κει και πέρα, το παιχνίδι του ανήκε. Με σερβίς τακτικής και το μπλοκ να δουλεύει ρολόι, έτρεξαν συνολικά επί μέρους σκορ 19-6. Κλείσαν δε, το πρώτο σετ με 25-16.

Στο δεύτερο σετ, οι δυο ομάδες το πηγαίνανε πόντο – πόντο. Αν και πέρασε 2 φορές η Μακαμπί μπροστά, ο Ολυμπιακός δεν την άφησε να ξεφύγει. Σε αντίθεση, μετά τα μισά του δεύτερου σετ, οι ερυθρόλευκοι βρήκαν τον τρόπο και ξέφυγαν στο σκορ.

Και πάλι, με όπλα τους το σερβίς και το μπλοκ τους, έχτισαν διαφορά τεσσάρων πόντων. Όταν έφτασαν στο τελικό 25-21, είχαν γράψει το πολυπόθητο 2-0 σετ. Αυτό σήμαινε ότι ήταν ήδη οι τροπαιούχοι του Challenge Cup.

Άρα το τρίτο σετ, ήταν μια τυπική διαδικασία. Παρόλα αυτά, ο Ολυμπιακός δεν σήκωσε το πόδι από το γκάζι. Έφτασε στο τέλος και με 25-16, έγραψε το τελικό 3-0 σετ.