You are currently viewing Χάλασε τα σχέδια της ΑΕΚ το Περιστέρι

Το Περιστέρι, στη τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας της Basket League, νίκησε την ΑΕΚ (97-101) υποχρεώνοντας την να περιμένει για την εξάδα

Με 97-101 επικράτησε το Περιστέρι της ΑΕΚ, στα Άνω Λιόσια, για την τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας της Basket League. Η νίκη αυτή χάλασε τα σχέδια της ΑΕΚ για την 6αδα. Πλέον η ομάδα του Ηλία Ζούρου περιμένει από τα αποτελέσματα της Κυριακής ((24/3) να μάθει την τύχη της. Συγκεκριμένα, για να πάρει την 6η θέση, θέλει διπλό από το Μαρούσι κόντρα στον Κολοσσό ή διπλό του ΠΑΟΚ στην Καρδίτσα.

Σε τεράστια μάχη μετατράπηκε η αναμέτρηση ανάμεσα σε ΑΕΚ και Περιστέρι. Και οι δύο ομάδες εμφανίστηκαν αφηνιασμένες στην επίθεση, σε όλο το πρώτο μέρος.  Έτσι, η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε ισόπαλη, 29-29. Οι φιλοξενούμενοι όμως συνέχισαν δυνατά και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Έτσι κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ κάνοντας στο +7 για το 51-58 στην ανάπαυλα.

Στο δέυτερο ημίχρονο, η ΑΕΚ κατάφερε να αντιδράσει. Βρήκε λύσεις με τους Τζόρνταν ΜακΡέι, Γιάννη Κουζέλογλου και Μιντάουγκας Κουζμίνκσας. Έτσι, προσπέρασε για το 66-65. Όμως οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν στήθος με στήθος για να φτάσουμε σε νέα ισοπαλία (76-76) στο 30′.

H ομάδα του Ηλία Ζούρου βρέθηκε στο +5 (92-87) στο 35′. Το Περιστέρι κατάφερε να περάσει και πάλι μπροστά στο σκορ με 93-96 στο 38′. Οι δυο ομάδες παρέμειναν κοντά στο σκορ έως το τέλος. Το Περιστέρι διατήρησε το προβάδισμά του και πήρε τη νίκη με 101-97.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-29, 51-58, 76-76, 97-101

ΑΕΚ BETSSON

(Ζούρος): Χολ 5 (0/4 σουτ, 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Αγραβάνης 12, Χατζηδάκης 4, Νάιτ 2, ΜακΡέι 27 (10/14 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 7/7 βολές), Ραντλ 2 (1/7 σουτ),Καράμπελας 6 (2), Χόλινς 5 (1), Νετζήπογλου 8 (1), Κουζμίνσκας 13 (3/3 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Κουζέλογλου 13 (4 ριμπάουντ).

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ BWIN

(Σπανούλης): Μήτρου-Λονγκ 10 (2/4 τρίποντα), Ράγκλαντ 19 (2/5 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 3/3 βολές, 10 ασίστ), Κασελάκης 8 (1), Γουίλιαμς 7 (1), Τόμπσον 9 (4/4 δίποντα, 1/1 βολή), Ντάνγκουμπιτς 12 (2), Ξανθόπουλος, Λαβ 20 (5/6 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 10/11 βολές), Πουλιανίτης, Ρένφρο 16 (7/11 δίποντα, 2/3 βολές, 9 ριμπάουντ), Χουγκάζ, Ζούγρης.