You are currently viewing Χάαλαντ: Η μάχη με τον Βαλένσια για τον πρώτο σκόρερ στην Ευρώπη (vids)

Ο Έρλινγκ Χάαλαντ είναι εντυπωσιακός με την Μάντσεστερ Σίτι κι έχει βάλει μέχρι στιγμής 25 γκολ σε 19 παιχνίδια.

Βρίσκεται στην πρώτη θέση αναφορικά με την κούρσα για τον κορυφαίο σκόρερ στην Ευρώπη. Και πως να μην είναι όταν ο Χάαλαντ σκοράρει συνέχεια και με κάθε τρόπο. Με τα ματς της Μάντσεστερ Σίτι να είναι απολαυστικά. Στην 2η θέση της κατάταξης είναι ο Ένερ Βαλένσια της Φενέρμπαχτσε.

Έχε 19 τέρματα σε 17 συμμετοχές με την Φενερμπαχτσέ. Μάλιστα, στην τελευταία αναμέτρηση με την Κασίμπασα (5-1), ο έμπειρος επιθετικός από τον Ισημερινό, «βρήκε δίχτυα» τέσσερις φορές!

Ο σχετικός κατάλογος, περιλαμβάνει ποδοσφαιριστές που συμμετέχουν στα πρωταθλήματα της Γερμανίας. Της Αγγλίας, της Αυστρίας, του Βελγίου, της Σκωτίας, της Ισπανίας, της Γαλλίας, της Ελλάδας. Της Ιταλίας, της Ολλανδίας, της Πορτογαλίας, της Ρωσίας, της Ελβετίας, της Τουρκίας και της Ουκρανίας.

Η πρώτη δεκάδα των κορυφαίων σκόρερ στα ευρωπαϊκά γήπεδα, έχει ως εξής:

1) Ερλινγκ Χάαλαντ (22 ετών/Μάντσεστερ Σίτι/Νορβηγία) 25 γκολ σε 19 αγώνες (1.551 λεπτά)

2) Ενερ Βαλένσια (33 ετών/Φενερμπαχτσέ /Ισημερινός) 19 γκολ σε 17 αγώνες (1.159 λεπτά)

3) Κιόγκο Φουρουχάσι (27 ετών/Σέλτικ/Ιαπωνία) 17 γκολ 21 αγώνες (1.392 λεπτά)

4) Πολ Ονουάτσου (28 ετών/Γκενκ/Νιγηρία) 16 γκολ 19 αγώνες (1.182 λεπτά)

5) Χάρι Κέιν (29 ετών/Τότεναμ/Αγγλία) 16 γκολ σε 21 αγώνες (1.878 λεπτά)

6) Λόρενς Σάνκλαντ (27 ετών/Χαρτς/Σκωτία) 16 γκολ 23 αγώνες (1.791 λεπτά)

7) Βλαντίμιρ Πισάρσκι (26 ετών/Κρίλια/Ρωσία) 14 γκολ σε 15 αγώνες (1.079 λεπτά)

8) Βίκτορ Οσιμέν (24 ετών/Νάπολι/Νιγηρία) 14 γκολ σε 16 αγώνες (1.328 λεπτά)

9) Κουίνσι Πρόμες (31 ετών/Σπαρτάκ Μόσχας/Ολλανδία) 14 γκολ σε 16 αγώνες (1.440 λεπτά)

10) Βίνσεντ Γιάνσεν (28 ετών/Αντβέρπ/Ολλανδία) 14 γκολ 22 αγώνες (1.615 λεπτά)

Κορυφαίος ο Μέσι

Στο μεταξύ μια νέα  αναγνώριση για τον Λιονέλ Μέσι. Ο Αργεντινός αναδείχθηκε ο καλύτερος παίκτης της χρονιάς 2022 από την εφημερίδα «The Guardian», σύμφωνα με τα αποτελέσματα της ετήσιας ψηφοφορίας του, στην οποία αυτή τη φορά συμμετείχαν 206 δημοσιογράφοι, εκ των οποίων οι 156 έθεσαν τον Μέσι πάνω από τους υπόλοιπους.

Ο Μέσι ξεπέρασε τον Κιλιάν Μπαπέ, φιναλίστ και πρώτος σκόρερ στο Παγκόσμιο Κύπελλο Κατάρ 2022 και τον Καρίμ Μπενζεμά, νικητή Champions League με τη Ρεάλ Μαδρίτης και νικητή της τελευταίας «Χρυσής Μπάλας».