You are currently viewing Carabao Cup: Γλίτωσε το κάζο με απίστευτη ανατροπή η Τότεναμ

Η Τότεναμ πήρε την πρόκριση για τους 16 του Carabao Cup επικρατώντας της Κόβεντρι με απίστευτη ανατροπή στις καθυστερήσεις

Στον 3ο γύρο του Carabao Cup η Κόβεντρι υποδέχθηκε την Τότεναμ, την Τετάρτη (18/9). Τα σπιρούνια βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο, αλλά κατάφεραν να επικρατήσουν, κάνοντας την ανατροπή στο 92′. Το τελικό 1-2 δίνει στην ομάδα του Άγγελου Ποστέκογλου την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυππέλου Αγγλίας.

Η Τότεναμ απογοήτευσε με την εμφάνιση της απέναντι στην Κόβεντρι. Μια ομάδα της Championship που έφτασε πολύ κοντά στο να αποκλείσει τα σπιρούνια. Παρά την τεράστια κατοχή μπάλας (70%) το σύνολο του Άγγελου Ποστέκογλου δεν κατάφερε να δημιουργήσει ουσιαστικά ρήγματα.

Αντίθετα, οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τις ευκαιρίες τους. Μάλιστα ήταν αυτοί που άνοιξαν και το σκορ, με γκολ του Τόμας Ασάντε στο 63ο λεπτό.

Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι εξαπέλυσαν μια τρομερή αντεπίθεση στο φινάλε. Αρχικά με τον Σπενς στο 88’ ισοφάρισαν, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσια. 4 λεπτά αργότερα, στο 92′, ο Τζόνσον πέτυχε το 1-2 ολοκληρώνοντας μία επική ανατροπή.

Νωρίτερα μέσα στη μέρα η Μπράιτον υποδέχθηκε τους Γουλβς και πάλι στα πλαίσια του 3ου γύρου του Carabao Cup. Οι Γλάροι δεν αντιμετώπισαν κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα και επικράτησαν με 3-1 στο εντός έδρας παιχνίδι.

Τα πρώτα δύο τέρματα σημείωσαν οι Κάρλος Μπαλέμπα και Σιμόν Αντινγκρά στο 14 και 31′ αντίστοιχα. Στη συνέχεια μείωσαν προσωρινά οι φιλοξενούμενοι με τον Γκονσάλο Γκέντες στο 44′, αλλά ο Φερντί Καντιόγλου σφράγισε τη νίκη στο 85ο λεπτό. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 90+1′ ο Τόμας Ντόιλ, μειώνοντας για την ομάδα του σε 3-2.