You are currently viewing Bundesliga: Θρίαμβος της Ντόρτμουντ στο ντέρμπι της Βεστφαλίας

Στο μίνι ντέρμπι της 5ης αγωνιτικής της Bundesliga στη Βεσφαλία, η Ντόρτμουντ επικράτησε της Μπόχουμ κι επέστρεψε στα τρίποντα

Την Παρασκευή (27/9) στην κοιλάδα του Ρουρ παίχτηκε μια εκπληκτική ματσάρα που τα είχε όλα. Για την 5η αγωνιστική της Bundesliga, η Ντόρτμουν υποδέχθηκε τη Μπόχουμ. Αρχικά, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στην …κόλαση. Βεήκαν τον τρόπο όμως κι επέστρεψαν εκωφαντικά, για να επικρατήσουν τελικά με 4-2.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν δυνατά. Μάλιστα, κατάφεραν να ..παγώσουν το Βεστφάλεν σκοράροντας δις μέσα σε 5 λεπτά.

Συγκεκριμένα, στο 16΄ ο Μπέρο συνδυάστηκε εξαιρετικά με τον Χόφμαν και με ένα άπιαστο σουτ μέσα από την περιοχή άνοιξε το σκορ. Η Μπόχουμ όμως δεν σταμάτησε εκεί..

Στο 21΄ ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων, Κόμπελ, έκανε ένα ασυγχώρητο λάθος. Η μπάλα έφτασε στον Ντάνι Ντε Βιτ που από κει και πέρα  είχε εύκολο έργο για το 2-0.

Η Μπόχουμ απείλησε και με τρίτο γκολ στο πρώτο μέρος. Αντί αυτού όμως, ήρθε η μείωση του σκορ στο 44′ από τον Γκιρασί (1-2). Αυτό έβαλε ξανά την ομάδα του Νουρί Σαχίν στο παιχνίδι και ουσιαστικά να ανοίξει το δρόμο της ανατροπής.

Μία ανατροπή που είχε πρωταγωνιστή και πάλι τον 28χρονο φορ από την Γουινέα. Μετά από την ισοφάριση από τον Τζαν από την άσπρη βούλα, ήταν εκείνος που έκανε το 3-2 στο 75ο λεπτό (αυτά ήταν τα δύο πρώτα γκολ του εντός έδρας με την BVB). Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Ενμετσά, που είχε μπει αλλαγή στο 74′ και διαμόρφωσε το τελικό 4-2 στο 81ο λεπτό.