You are currently viewing Bundesliga: Πρεμιέρα με buzzer beater για τη Λεβερκούζεν

Η πρωταθλήτρια Λεβερκούζεν ξεκίνησε εντυπωσιακά τη νέα σεζόν, πετυχαίνοντας νίκη με buzzer beater στην 1η αγωνιστική της Bundesliga

Την Παρασκευή (23/8) έκανε πρεμιέρα το γερμανικό πρωτάθλημα. Στο πρώτο παιχνίδι της 1η αγωνιστικής της  Bundesliga η Γκλάντμπαχ υποδέχθηκε την πρωταθλήτρια Μπάγερ Λεβερκούζεν. Για μια ακόμη φορά οι ασπιρίνες πήραν αποτέλεσμα με γκολ στις καθυστερήσεις. Συγκεκριμένα, στο 101ο λεπτό κάναν την απόλυτη ανατροπή σφραγίζοντας την πρώτη τους νίκη με 2-3.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καταιγιστικοί στο πρώτο μέρος. Στο 12ο λεπτό ο Τζάκα με μία σουτάρα εκτός περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Λίγο αργότερα, στο 38′, ο Βιρτς με πλασέ από τα δεξιά στην περιοχή έκανε το 2-0.

Επιπλέον, η Λεβερκούζεν είχε και δύο δοκάρια σε αυτό το διάστημα, Στο τέλος του πρώτου 45λέπτου, ο Κλάιντινστ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Ωστόσο το γκολ του ακυρώθηκε για επιθετικό φάουλ μέσω VAR.

Τα πουλάρια βρήκαν το γκολ που έψαχναν στο 59ο λεπτό με τον Ελβέντι. Οι ασπιρίνες είχαν το πάνω χέρι. Ωστόσο δεν τελείωναν το παιχνίδι παρά τις ευκαιρίες τουςς.

Έτσι, στο 85ο λεπτό ο Κλάιντινστ με προβολή μέσα από την περιοχή έκανε το 2-2, με την Γκλάντμπαχ να κάνει την επιστροφή και την Λεβερκούζεν να είναι κοντά σε γκέλα.

Όμως, η αυτή γκέλα δεν ήρθε ποτέ. Στις καθυστερήσεις ο Αντλί κέρδισε πέναλτι από τον Ιτακούρα. Ο Βίρτς ανέλαβε την εκτέλεση, ο Όμλιν απέκρουσε, αλλά ο σταρ της Λεβερκούζεν πήρε το ριμπάουντ για το 3-2 στο 90+11′.

Bundesliga: 1η αγωνιστική

• Γκλάντμπαχ – Μπάγερ Λεβερκούζεν 2-3 (59′ Ελβέντι, 85′ Κλάιντινστ / 12′ Τζάκα, 38′, 90+11′ Βιρτς)
  • 24/8 16:30 Λειψία – Μπόχουμ
  • 24/8 16:30 Μάιντζ – Ουνιόν Βερολίνου
  • 24/8 16:30 Φράιμπουργκ – Στουτγκάρδη
  • 24/8 16:30 Χόφενχαϊμ – Χόλσταϊν Κίελ
  • 2408 19:30 Μπορούσια Ντόρτμουντ – Άιντραχτ Φρανκφούρτης
  • 25/8 16:30 Βόλφσμπουργκ – Μπάγερν Μονάχου
  • 25/8 18:30 Σαν Πάουλι – Χάιντενχαϊμ