You are currently viewing Bundesliga: Ήττα «σοκ» για τη Ντόρτμουντ
Η Ντόρτμουντ πραγματοποίησε μία πολύ κακή εμφάνιση, αφού ηττήθηκε εκτός έδρας 2-1 με το πολύ κακό της δαίμονα την ομάδα της Φράιμπουργκ.

Η Ντόρτμουντ δεν είναι σε καθόλου καλή κατάσταση, στο ξεκίνημα των υποχρεώσεων της στο πρωτάθλημα της Γερμανίας. Αφού μετά το χαμένο Super Cup με τη Μπάγερν, ήρθε και η ήττα επί της Φράιμπουργκ με 2-1. Για να φέρει πολλές φορτούνες στο στρατόπεδο τους.

Οι Βεστφαλοί μπήκαν πολύ φοβισμένα μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Αυτό το εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι. Όπου με τον ενθουσιασμό που είχαν από τη πρώτη παρουσία τους μπροστά στο κοινό τους. Σκόραραν μόλις στο 6ο λεπτό με σκόρερ τον Βιντζέτσο Γκρίμιχ.

Στη συνέχεια προσπάθησαν να συνέλθουν οι φιλοξενούμενοι. Αλλά δεν μπόρεσαν να βρουν ανοιχτούς χώρους στην αντίπαλη εστία και για αυτό το λόγο πήγαν με το 1-0 υπέρ των γηπεδούχων στο τέλος του πρώτου μέρους.

Οι γηπεδούχοι έπιασαν στον ύπνο τους φιλοξενούμενους και κατάφεραν να κάνουν το 2-0 στο 53ο λεπτό με δράστη το Σάλαι. Άμεση ήταν η απάντηση των Βεστφαλών, αφού μείωσαν το σκορ σε 2-1 με αυτογκόλ του Κάιτελ.

Στη συνέχεια είχαν την υπεροχή οι φιλοξενούμενοι, έψαξαν την ισοφάριση. Αλλά δεν τα κατάφεραν. Έτσι έμεινε μέχρι τέλος αυτό το αποτέλεσμα. Με τη παρέα του Έρλινγκ Χάλλαντ να χάνει τους πρώτους τρεις βαθμούς στο καινούργιο πρωτάθλημα.

Στα υπόλοιπα αποτελέσματα ξεχώρισε η πρώτη μεγάλη νίκη της Μπόχουμ στην έδρα της 2-0 με τη Μάιντζ. Ενώ η Βόλφσμπουργκ πέτυχε τεράστιο διπλό στην έδρα της Χέρτα με 1-2.