You are currently viewing Bundesliga: Επέλαση της Μπάγιερν – το πάρτι των 7 γκολ (+vid)

Η Μπάγιερν συνεχίζει την επέλαση της στη Bundesliga γράφοντας το 3/3 μετά και την 7αρα που κέρασε στη Μπόχουμ

Bundesliga: Για μια ακόμη φορά η Μπάγιερν Μονάχου έδει ξε την υπεροχή της στο Γερμανικό πρωτάθλημα. Αυτή τη φορά μέσα στην έδρα της Μπόχουμ, κέρασε την οικοδέσποινα με 7 γκολ κι έκανε το 3/3 νίκες στο πρωτάθλημα. Ήδη, έχει αγκαλιάσει την κορυφή, ενώ βρίσκεται στο +2 από τις Γκλάντμπαχ, Ουνιόν και Μάιντς.

Στην εκπληκτική αυτή εμφάνιση των Βαυαρών, έλαμψε ο Μανέ που σκόραρε 2 φορές. Επίσης, είδαμε και το πρώτο γκολ του Ντε Λιχτ.

Από την αρχή κιόλας του παιχνιδιού η Μπάγιερν έδειξε πως δεν αστειεύεται. Στο 4ο μόλις λεπτό, ο Κομάν τροφοδότησε τον Σανέ, ο οποίος με ιδανικό σουτ έκανε το 1-0. Έτσι οι Βαυαροί πέρασαν μπροστά στο σκορ. Και δε σταμάτησε εκεί. Συνεχώς ασκούσε πίεση πάνω στους γηπεδούχους που δε μπορούσαν να πάρουν ανάσα.

Στο 25′ ήρθε και η στιγμή για τον Ματάις Ντε Λιχτ να σκοράρει για πρώτη φορά. Ο Ολλανδός στόπερ σκόραρε με το κεφάλι. Λίγο αργότερα, στο 33′, η Μπάγερν έκανε τρία τα τέρματά της. Αυτή τη φορά, με τον Κομάν.

Στο 41′ ο Μανέ βρήκε δίχτυα, όμως το γκολ ακυρώθηκε από το VAR καθώς η μπάλα χτύπησε στο χέρι του. Όμως, μόλις ένα λεπτό αργότερα, ο Σενεγαλέζος πήρε το αίμα του πίσω για το 4-0.

Η Μπάγερν δεν σταμάτησε ούτε στο β’ μέρος. Ο Μανέ πέτυχε το δεύτερό του γκολ στο παιχνίδι με εκτέλεση πέναλτι, ενώ ο Γκαμπόα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της δικής του ομάδας στο 69′. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε με εξαιρετικό σουτ ο Γκνάμπρι στο 76′.