You are currently viewing BCL: Η Βόννη εκτέλεσε την ΑΕΚ στη Γερμανία

Στη 2η αγωνιστική του BCL η ΑΕΚ υποχρεώθηκε στην πρώτη της ήττα στη σεζόν, παρά τη μεγάλη προσπάθεια που έκανε κόντρα στη Βόννη

Η ΑΕΚ, την Τρίτη (15/10) βρέθηκε στη Γερμανία για τη 2η αγωνιστική του BCL. Εκεί την υποδέχθηκε η Βόννη. Το παιχνίδι ήταν πλούσιο σε θέαμα, αλλά και συγκινήσεις, με πολλές διακυμάνσεις  στην απόδοση των ομάδων. Στο τέλος οι γηπεδούχοι κατάφεραν να λυγίσουν την Ένωση και να την υποχρεώσουν στην πρώτη της ήττα για τη σεζόν, με 93-74.

Η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι. Σε αντίθεση, η Βόννη ξεκίνησε δυναμικά χτίζοντας μάλιστα διψήφια διαφορά. Μετά το πρώτο, κακό της, 10λεπτο η ΑΕΚ βρήκε ρυθμό κι ανάκαμψε. Δυστυχώς όμως στο 4ο δεκάλεπτο ξεφούσκωσε και κατέρρευσε ξανά. Τότε η Βόννη βρήκε την ευκαιρία και την ..εκτέλεσε.

Πρώτος σκόρερ για την ΑΕΚ ήταν ο Σι Τζέι Μπράις με 18 πόντους. Ακολούθησε ο Χάντερ Χέιλ που πρόσθεσε ακόμα 14, με 5/9 σουτ.

Παρόλα αυτά, η άμυνα της ΑΕΚ Betsson δε μπορούσε να βρει αντίδοτο στον ασταμάτητο Ντάριους ΜακΓκι. Ασταμάτητος, μέτρησε 23 πόντους με 7/15 σουτ. Συμπαραστάτες του είχε τους Κένεντι και Γκίσελ, που μέτρησαν 16 και 15 πόντους, αντίστοιχα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-17, 39-36, 59-59, 93-74

ΒΟΝΝΗ

(Μουρς): ΜακΓκι 23 (5/10 τρίποντα), Μπαρ 11 (5 ριμπάουντ), Γκρίσελ 15 (3/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Φλέμινγκ 5, Σοάρες, Αλέγκρι 9 (6 ριμπάουντ), Χιουμ 8, Πέιπ 4, Τίμαν 2, Μίλερ, Κένεντι 16 (8 ριμπάουντ), Καζακεβίτσιους

ΑΕΚ Betsson

(Σάκοτα): Γκρέι 8 (4 ριμπάουντ), Σκορδίλης, Χαμπ 11, Καράμπελας, Φλιώνης, Μπράις 18 (3/3 τρίποντα), Κουζμίνσκας 10 (2/5 τρίποντα), Νετζήπογλου 6 (3/3 δίποντα), Αλίν 5, Κουζέλογλου, Γκόλντεν 2, Χέιλ 14 (1/3 τρίποντα)