You are currently viewing Basket League: Βροχή ερυθρόλευκων 3ποντων στο ΣΕΦ

Ο Ολυμπιακός με μια βροχή από 3ποντα …έπνιξε το Περιστέρι στο Game 1 της μεταξύ τους σειρά για τα ημιτελικά της Basket League

Την Πέμπτη (30/5) ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε στο ΣΕΦ το Περιστέρι για το Game 1 της μεταξύ τους σειράς για τα ημιτελικά της Basket League. Η αναμέτρηση ήταν σκληρή. Στο τέλος όμως, οι Πειραιώτες πήραν τη νίκη με 83-72. Έτσι, έκαναν το πρώτο βήμα για τους τελικούς του πρωταθλήματος.

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο παιχνίδι κουβαλώντας την απογοήτευση της 3ης θέση στη Euroleague. Επίσης φανερή η απουσία του Φαλ, που βγήκε νοκ άουτ για το υπόλοιπο της σεζόν. Παρόλα αυτά, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έκανε το καθήκον της.

Μεγάλο ρόλο σε αυτό έπαιξαν οι Αϊζέια Κάναν  και Άλεκ Πίτερς, που αμφότεροι έγραψαν από 22 πόντους. Συγκεκριμένα, ο Κάνααν στα 20′ συμμετοχής του είχε 6/7 τρίποντα. Ο δε Άλεκ Πίτερς, που ήταν και ο MVP του αγώνα, είχε:

• 3/5 δίποντα
  • 5/7 τρίποντα
  • 1/2 βολές
  • 8 ριμπάουντ

Οι γηπεδούχοι έπαιξαν με τον Νικόλα Μιλουτίνοβ στη θέση πέντε και τον Φιλίπ Πετρούσεβ κυρίως στον ρόλο του δεύτερου σέντερ.

Για το Περιστέρι, ο καταπληκτικός φέτος Τζο Ράγκλαντ ήταν και πάλι ο κορυφαίος του παίχτης. Τόσο στο σκοράρισμα, όσο και στη δημιουργία. Ωστόσο, ο Βασίλης Σπανούλης είδε από την ομάδα του χαμηλό ποσοστό στο περιφερειακό σουτ. Μεγάλη απώλεια για τους πρίγκιπες και ο σοβαρός τραυματισμός του Ζερμέιν Λοβ, που αποχώρησε με δάκρυα, στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου.

Οι Πειραιώτες έκλεισαν την περίοδο (22-18) με δύο εκτελεσμένα δίποντα και 11 τρίποντα, με έξι ασίστ για έξι λάθη. Κράτησαν το προβάδισμα στο ημίχρονο (40-36) παρά το γεγονός ότι είχαν 13 λιγότερα σουτ. Την ίδια ώρα, το Περιστέρι έκανε μεγάλη προσπάθεια για να αντέξει. Ειδικά, μετά από το πρόβλημα που είχαν οι Τόμπσον – Ρένφρο με τα φάουλ (τέσσερα και τρία αντίστοιχα).

Ο Ολυμπιακός πάτησε το γκάζι στην τρίτη περίοδο, με τον Κάναν να μην έχει αντίπαλο και να σκοράρει και πάλι κατά ριπάς. Από τη μεριά του ο Σπανούλης είδε ένα μικρό νεκρό διάστημα, που τελικά έκρινε την αναπέτρηση. Έχασε και τον Λοβ και συμβιβάστηκε με το αποτέλεσμα, αν και το Περιστέρι έκανε την προσπάθειά του μέχρι το φινάλε.

Ο δεύτερος αγώνας της σειράς θα γίνει το Σάββατο (1/6) στις 17:15.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-18, 40-36, 64-51, 83-72

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

(Μπαρτζώκας): Γουόκαπ (0/1 δίποντο, 0/1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Κάναν 22 (2/4 δίποντα, 6/7 τρίποντ), Παπανικολάου 3 (1 τρίποντο, 3 ασίστ, 5 λάθη), Πίτερς 22 (3/5 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 1/2 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μιλουτίνοβ 14 (3/5 δίποντα, 8/11 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γουίλιαμς-Γκος 5 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Λούντζης 1, Λαρεντζάκης, Μήτρου-Λονγκ, Πετρούσεβ 4 (2/5 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), ΜακΚίσικ 12 (1/2 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ)

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ

(Σπανούλης): Μήτρου-Λονγκ 2 (1/8 σουτ), Ράγκλαντ 23 (7/12 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γουίλιαμς 13 (2/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα), Τόμπσον 9 (4/5 δίποντα), Χουγκάζ, Ντάνγκουμπιτς 2, Λοβ 7 (3/9 σουτ), Πουλιανίτης 5 (1), Κασελάκης 7 (1), Ρένφρο, Ζούγρης 4