You are currently viewing Basket League: Το άστοχο Λαύριο νίκησε τον ουραγό Απόλλωνα

Αν και δυσκολεύθηκε αρχικά, το Λαύριο κατάφερε να επικρατήσει του ουραγού Απόλλωνα Πάτρας στην 21η αγωνιστική της Basket League

Για την 21η αγωνιστική της Basket League το Λαύριο υποδέχθηκε τον Απόλλωνα Πάτρας. Οι γηπεδούχοι αρχικά δυσκολεύθηκαν απέναντι στους Πατρινούς. Στην 4η περίοδο όμως, πάτησαν γκάζι για να φτάσουν τελικά να επικρατήσουν με 82-75. Είναι η 8η νίκη της ομάδας της νότιας Αττικής. σε 21 παιχνίδια. Μια νίκη που της επιτρέπει να αγκαλιάσει την παραμονή

Το βράδυ της Κυριακής (17/3) η αστοχία των γηπεδούχων, όσο αφορά τα τρίποντα,  ήταν μεγάλη. Είχαν μόλις 6/24 σουτ έξω από τη γραμμη των 6,75. Παρόλα αυτά είχε εξαιρετικό ποσοστό σε δίποντα. Επίσης, πήρε πολλά επιθετικά ριμπάουντ κάνοντας, σχετικά, λίγα λάθη. Το δε εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο επέτρεψε στο Λαύριο να ανέβει στο 8-14 (6-5 εντός και 2-8 εκτός έδρας).

Αντίθετα, στο 3-18 έπεσε ο Απόλλωνας (3-7 εντός και 0-11 εκτός έδρας), που περαμένει ο ουραγός της βαθμολογίας. Κορυφαίος των φιλοξενούμενων ήταν ο Ορλάντο Κόουλμαν. Την ίδια ώρα, ο Τζος Πέρκινς πάλευε ενώ ο Τσαντ Μπράουν έγραψε double-double με μία πολύ δυναμική εμφάνιση.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-19, 37-37, 59-58, 82-75

ΛΑΥΡΙΟ

(Μέξας): Φλάτεν (1), Μουρ 8 (3/10 σουτ, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μουράτος 13 (4/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ασίστ), Γκρόμοβς 7 (7 ριμπάουντ), Θόρντον 17 (3/5 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 5/7 βολές, 5 ασίστ), Καστανέδα 12 (5/8 δίποντα), Ζάρας 8 (1), Χόρχλερ 10 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ)

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΑΣ

(Χριστόπουλος): Κόουλμαν 23 (8/10 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Όσμπορν 7 (1/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Πέρκινς 13 (1/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/3 βολές, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 λάθη), Σαλούστρος 6 (2/7 τρίποντα), Μπράουν 13 (6/10 δίποντα, 1/6 βολές, 12 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Μπλόντιν, Βησσαρίου 5 (1), Γκιουζέλης 8 (2)