You are currently viewing Basket League: Πράσινο προβάδισμα!

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε 78-72 της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ και απέκτησε πλεονέκτημα πρόκρισης για τους τελικούς της Basket League. O Σαντ Ρος με 18 πόντους ήταν ο κορυφαίος του Παναθηναϊκού, Μέικον και Ζήσης ξεχώρισαν για τους «κιτρινόμαυρους»…

ΠΑΟ – ΑΕΚ 78-72

Σε ένα παιχνίδι ντέρμπι ο Παναθηναϊκός επικράτησε με σκορ 78-72 της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ και προηγείται με 1-0 νίκες στα πλέι οφ της ημιτελικής φάσης της Basket League. Η ΑΕΚ αιφνιδίασε τον Παναθηναϊκό και προηγήθηκε 24-15 στο πρώτο δεκάλεπτο αλλά στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Κάτας πέτυχε σερί 30-14 και πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 7 πόντων.

Ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με +10 πόντους (50-40) στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου αλλά η ΑΕΚ δεν τα παράτησε και με μπροστάρη τον Μέικον και τον Ζήση μείωσε στους τρεις πόντους δύο φορές (55-52 και 73-70) αλλά οι «πράσινοι» ήταν ψύχραιμοι και κατάφεραν να πάρουν την πολύτιμη νίκη.

Παπαπέτρου, Χεζόνια και Σαντ Ρός έκαναν την διαφορά για τον Παναθηναϊκό, ενώ για την ΑΕΚ ο Μέικον είχε 14 πόντους και ο Ζήσης 11 πόντους για την ΑΕΚ. Ο Παναθηναϊκός τελείωσε τον αγώνα με 17/35 δίποντα, 5/23 τρίποντα, 29/37 βολές, 40 ριμπάουντ ενώ η ΑΕΚ από την πλευρά της είχε 18/35 δίποντα, 7/24 τρίποντα, 15/17 βολές, 43 ριμπάουντ. Ο επόμενος αγώνας των δύο ομάδων θα διεξαχθεί την Παρασκευή (21/05) το βράδυ (9/05) και πάλι στο ΟΑΚΑ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-24, 45-38, 62-57, 78-72.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Κάτας): Παπαγιάννης 7 (7 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 16 (1/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Χεζόνια 14 (1/5 τρίποντα), Γουάιτ 2 (1/4 σουτ), Σαντ Ρος 18 (3/9 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 9/10 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 λάθος, 3 κλεψίματα), Μακ 1, Μπρέι 2, Μποχωρίδης 8 (2), Όγκαστ 2, Μήτογλου 8 (8 ριμπάουντ), Μπεντίλ.

ΑΕΚ (Αγγέλου): Μορέιρα 8, Μέικον 14 (4/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ασίστ, 5 λάθη), Ματσιούλις 10 (0/3 τρίποντα), Γιάνκοβιτς (0/3 σουτ, 5 ριμπάουντ), Κατσίβελης 9 (3/7 τρίποντα), Χρυσικόπουλος 10 (2), Ζήσης 11, Γόντικας 4, Γκίκας 5 (1), Λοτζέσκι (0/3 σουτ), Μόουζες 1.