You are currently viewing Basket League: Πέρασε από τα Λιόσια ο Ολυμπιακός, 80-92 την ΑΕΚ

Ο Ολυμπιακός νίκησε (80-92) την ΑΕΚ μέσα στα Λιόσια, κάνοντας τα εύκολα-δύσκολα στο τέλος. Οι Πειραιώτες έφτασαν στην επικράτηση για την 13η αγωνιστική της Basket League έχοντας για κορυφαίο τον Κώστα Παπανικολάου, ο οποίος σημείωσε 20 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Δυναμικός και κεφάτος υποδέχθηκε ο Ολυμπιακός το 2024. Μετά το 2/2 στη Euroleague, συνεχίζει το σερί των επιτυχιών και στο ελληνικό πρωτάθλημα. Συγκεκριμένα, στη 13η αγωνιστική της Basket League, απέναντι στην ΑΕΚ. Στο κατάμεστο Κλειστό των Άνω Λιοσίων, οι ερυθρόλευκοι κατάφεραν και λύγισαν την αντίσταση της Ένωσης, παίρνοντας σαρωτική νίκη με 80-92.

Οι «ερυθρόλευκοι» μετά την πρώτη περίοδο «πάτησαν το γκάζι» στο β΄ 10λεπτο κι από κει και πέρα δεν «κοίταξαν πίσω» παρά το «ξέσπασμα» της ΑΕΚ στα τελευταία λεπτά της 2ης και 4ης περιόδου, όταν και μείωσε στο -4 (72-76).

Έχοντας σε εξαιρετική μέρα τον αρχηγό, Κώστα Παπανικολάου (τελείωσε το ματς με νταμπλ-νταμπλ, 20π-14ρ.) και τους ψηλούς να κάνουν «ζημιά» στη ρακέτα των «κιτρινόμαυρων», η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα πέτυχε την 12η νίκη της στην Basket League και προσωρινά ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας μετά από 13 αγωνιστικές (ο Παναθηναϊκός παίζει στις 17:00 με το Περιστέρι και με «δίποντο» θα επιστρέψει στο «ρετιρέ»).

Για τους «κιτρινόμαυρους», η σημερινή ήταν η 7η ήττα επί συνόλου 13 αγώνων (ρεκόρ 6-7). Είχαν σε πολύ κακό απόγευμα τον Ραντλ (0/7 τρ.), Μακράν κορυφαίος δε, ο Τζόρνταν ΜακΡέι με 21 πόντους (5/8 τρ.).

Από την αρχή κιόλας, ο Ολυμπιακός πήρε το προβάδισμα, το οποίο αύξησε στο +15 στη δεύτερη περίοδο. Η άμυνα της ΑΕΚ δεν εμπόδιζε τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα να σκοράρουν με κάθε τρόπο. Παρόόλα αυτά η Ένωση είχε ένα ξέσπασμα στο τελευταίο πεντάλεπτο του β΄ 10λεπτου. Έτσι, έριξε τη διαφορά στο -5 (35-40), βάζοντας ταυτόχρονα, φωτιά στο ματς.

Με σερί 6-0 ο Ολυμπιακός «απάντησε» στην αντεπίθεση των γηπεδούχων. Ξέφυγε ξανά με διψήφια διαφορά (46-35). Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε στο +10 για τους Πειραιώτες (49-39). Αυτό, χάρη σε μία εύστοχη βολή του Φαλ και το καλάθι του Παπανικολάου, μετά το επιθετικό ριμπάουντ που πήρε από την άστοχη δεύτερη προσπάθεια του Γάλλου σέντερ από τη «γραμμή της φιλανθρωπίας».

Πήρε διαφορά ασφαλείας

Παίζοντας πολύ καλή άμυνα και βρίσκοντας εύκολα καλάθια στην επίθεση, ο Ολυμπιακός κυριάρχησε στην 3η περίοδο. Από την αρχή συντηρούσε μία διψήφια διαφορά. Αυτή κυμαινόταν από 10 ως 14 πόντους. Ενάμιση λεπτό πριν τη λήξη της αναμέτρησης, την έφερε στο +17 (69-52). Ένοχος, ο ..διπλός Κώστας Παπανικολάου με φαρμακερό τρίποντο..

Η ΑΕΚ έκανε μία τελευταία προσπάθεια να ρίξει τη διαφορά και να ξαναμπεί στο παιχνίδι. Έτσι, έσφιξε την άμυνά της στο τέταρτο 10λεπτο. Αυτό, σε συνδυασμό με την αστοχία των παικτών του Ολυμπιακού, κατάφερε να μειώσει σε 74-69. Το παιχνίδι εδώ άρχισε να παίρνει πολύ μεγάλο ενδιαφέρον.

Με τρίποντο του ΜακΡέι η διαφορά κατέβηκε κι άλλο (72-76). Οι τέσσερις διαδοχικοί πόντοι όμως, από τον Γουίλιαμς-Γκος ήρθαν ως απάντηση. Έτσι, οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με +8 (80-72) βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη, η οποία ήρθε με το τελικό 92-80.

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 39-49 (ημ.), 55-71, 80-92

ΑΕΚ

(Ζοάν Πλάθα): Τίλμαν 16, Ραντλ 4, Καράμπελας 7 (1), Νετζίπογλου 9 (1), Κουζέλογλου 12, Χαλ, Φλιώνης, Χατζηδάκης, Μόργκαν 7, Ματαλιωτάκης 4, ΜακΡέι 21 (5)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

(Γιώργος Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 5 (1), Γουίλιαμς-Γκος 16 (2), Φαλ 5, Παπανικολάου 20 (14ρ.), Πίτερς 17, Λαρεντζάκης 5 (1), Μήτρου-Λονγκ 8 (1), Μπραζντέικις 2, Πετρούσεφ 5, Μιλουτίνοφ 9