You are currently viewing Basket League: Μείωσε το Λαύριο!

Το Λαύριο επικράτησε με σκορ 85-79 στην παράταση του Προμηθέα Πάτρας και μείωσε σε 2-1 την μεταξύ τους σειρά για τα ημιτελικά της Basket League. Μουράτος (16π.) και Ντέιβις (15π.) οι κορυφαίοι των νικητών…

Σε ένα παιχνίδι… θρίλερ το Λαύριο νίκησε δύσκολα στην παράταση τον Προμηθέα Πάτρας με σκορ 85-79, μείωσε σε 2-1 και παρέμεινε ζωντανό στην μάχη για πρόκριση στους τελικούς της Basket League.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι για τις δύο ομάδες που συμβάδιζαν στο σκορ στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα. Ο Προμηθέας προηγήθηκε με +8 πόντους στα μέσα της τρίτης περιόδου αλλά το Λαύριο απάντησε με δικό του σερί 8-0 και με καλάθι του Ντέιβις προηγήθηκε 68-66 τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε. Στα 42” ο Λούντζης πήγε στις βολές όμως είχε 0/2, στα 20” ο Σάβατζ αστόχησε σε τρίποντο ενώ στην τελευταία επίθεση ο Κλαβέλ καθυστέρησε και ο Λούντζης αστόχησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο το Λαύριο αποδείχθηκε πιο ψύχραιμο και με περισσότερες λύσεις. Ο Κάρτερ με γκολ φάουλ έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους με 80-78 ενάμισι λεπτό πριν από το φινάλε της παράτασης, για να μειώσει (80-79) ο Δ. Αγραβάνης με 1/2 βολές στα 1’14”. Στο 44′ ο Κόζι ευστόχησε σε νέο τρίποντο για το 83-79, ακολούθησαν διαδοχικές άστοχες επιθέσεις από τις δύο ομάδες, και ο Κάρτερ με 2/2 βολές στα 9,4” έκανε το 85-79 που ήταν και το τελικό σκορ.

Επόμενο παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες στην Πάτρα την ερχόμενη Πέμπτη (26/5, 20:00, ΕΡΤ3) στο δεύτερο match ball του Προμηθέα. Στις εξέδρες του γηπέδου βρέθηκε και ο ομοσπονδιακός τεχνικός Ρίκι Πιτίνο, ο οποίος σύμφωνα με πληροφορίες παρακολούθησε 4 παίκτες του Προμηθέα και 1 παίκτη από το Λαύριο…

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-21, 43-44, 57-59, 70-70 (κ.α.), 85-79

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Κάρτερ 14 (3/7 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 8/8 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μουράτος 16 (6/7 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 4/7 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντιαλό 6 (4 ριμπάουντ), Ντέιβις 15 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Γερομιχαλός 10 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Κόζι 9 (3/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σάβατς 11 (3), Περσίδης, Ανοσίκε 4 (6 ριμπάουντ).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Αγκμπελέσε 10 (4/5 δίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κλαβέλ 9 (1), Γιάννης Αγραβάνης 2, Φορντ 10 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Γκραντ 20 (6/12 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 5/7 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λούντζης 6 (3/9 σουτ, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Χριστοδούλου, Γιαννόπουλος 6 (2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ).