You are currently viewing Basket League: Ισοφάρισε ο Παναθηναϊκός! (vid)

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε 67-65 του Ολυμπιακού στον δεύτερο τελικό της Basket League και ισοφάρισε την σειρά σε 1-1. Mε σουτ τριών πόντων στα 17,4 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, ο Πονίτκα υπέγραψε τη νίκη του Παναθηναϊκού και έβαλε τέλος στο σερί των 14 ηττών από τον “αιώνιο” αντίπαλο…

Μετά από 14 σερί ήττες ο Παναθηναϊκός επικράτησε με σκορ 67-65 του Ολυμπιακού και ισοφάρισε την σειρά των τελικών της Basket League, σε 1-1.

Ο Παναθηναϊκός όπως είχε δείξει και στον πρώτο τελικό, ήταν άκρως ανταγωνιστικός απέναντι στον “αιώνιο” αντίπαλό του. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη προηγήθηκε 25-13 στο πρώτο δεκάλεπτο.  Τα δε στατιστικά του, για όσκαρ (6/10 δίποντα, 4/6 τρίποντα και 8 ασίστ).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σκηνικό άλλαξε. Ο Ολυμπιακός όχι μόνο μάζεψε την διαφορά αλλά κατάφερε να πάρει και το προβάδισμα στο σκορ με 35-33. Πρωταγωνιστές οι Γουόκαπ (12π.) και Πανανικολάου (5 πόντοι και 5 ασίστ). Το δε επί μέρους σκορ στο δεκάλεπτο, ήταν 22-8 για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός ήταν άτυχος. Καταρχήν, έχασε δύο βασικά του στελέχη. Τον Γουόκαπ που αποβλήθηκε και τον Βεζένκοφ που τραυματίστηκε. Παρόλα αυτά το ντέρμπι συνεχίστηκε με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ (51-50 στο 30΄).

Στην τελευταία περίοδο το θρίλερ συνεχίστηκε. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 64-60. Από τη μεριά του ο Ολυμπιακός αντέδρασε άμεσα. Με 5 σερί πόντους από τον αρχηγό του, τον Κώστα Παπανικολάου προηγήθηκε με σκορ 65-64 1 λεπτό και 15 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε.

Ο Ματέους Πονίτκα με ένα σουτ τριών πόντων 17,4 δευτερόλεπτα πριν το τέλος,  έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό και έβαλε φωτιά στις εξέδρες στο ΟΑΚΑ.

Την τελευταία επίθεση του Ολυμπιακού ανέλαβε ο Σακίλ ΜακΚίσικ. Επιχείρησε να απαντήσει με τρίποντο που όμως ήταν υπό κακές προϋποθέσεις. Τελικά δε βρήκε στόχο. Κάπως έτσι ο Παναθηναϊκός πήρε την πρώτη του νίκη μετά από 14 σερί ήττες σε όλες τις διοργανώσεις.

Ο τρίτος τελικός θα διεξαχθεί την Κυριακή το βράδυ στο ΣΕΦ!

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-13, 33-35, 51-50, 67-65

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

(Σερέλης): Λι 12 (3/7 τρίποντα, 5 ασίστ, 2 λάθη, 3 κλεψίματα), Πονίτκα 12 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γκριγκόνις 8 (3/12 σουτ, 4 ασίστ, 2 λάθη, 2 κλεψίματα), Μαντζούκας 7 (1), Γκουντάιτις 8 (5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Π. Καλαϊτζάκης 6 (2), Παπαγιάννης 6 (3 ριμπάουντ), Μποχωρίδης, Γουίλιαμς 4, Αγραβάνης 4.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

(Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 14 (2), Λαρεντζάκης 3 (1/7 τρίποντα), Φαλ 11 (5/5 δίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Βεζένκοβ 6 (4 ριμπάουντ), Παπανικολάου 15 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 λάθη), Λούντζης (0/3 σουτ), Μπολομπόι 6 (5 ριμπάουντ), Πίτερς 7 (3 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 3 (1/7 σουτ, 3 λάθη).