You are currently viewing Basket League: Δραματική νίκη ο Ολυμπιακός! (vid)

Basket League: Ο Ολυμπιακός πέτυχε την 9η σερί νίκη του (σε Ελλάδα και Ευρωλίγκα). Αυτή την φορά όμως, τα… χρειάστηκε αφού οι “πράσινοι” ήταν εξόχως ανταγωνιστικοί και διεκδικήσαν τη νίκη μέχρι τέλους.

Ο Ολυμπιακός τα βρήκε σκούρα στο ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής της Basket League κόντρα στον “αιώνιο” αντίπαλο, τον Παναθηναϊκό. Παρόλα αυτά, στο τέλος, κατάφερε και πήρε τη νίκη, με τελικό σκορ 68-66. Τώρα ουσιαστικά, έχει εξασφαλίσει ήδη, το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας για τα πλέι οφ που θα κρίνουν τον τίτλο. Οι Βεζένκοφ και Φαλ σημείωσαν από 22 και 17 πόντους αντίστοιχα για τους “ερυθρόλευκους”. Από την άλλη, οι Μπέικον, Λι και Παπαγιάννης ήταν οι κορυφαίοι του Παναθηναϊκού.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα προηγήθηκε 24-14 στο πρώτο δεκάλεπτο. Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως, το σκηνικό άλλαξε. Ο Παναθηναϊκός με μπροστάρη τον Παπαγιάννη αλλά και τον Μπέικον πέτυχε σερί 24-11. Προηγήθηκε έτσι, με +3 πόντους στο ημίχρονο (35-38).

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν πραγματικό ντέρμπι. Ο Ολυμπιακός πέτυχε σερί 8-0. Έτσι, ξέφυγε με 44-40 στο 35. Ωστόσο ο Παναθηναϊκός βρήκε σκορ από τον Πάρις Λι και προηγήθηκε 47-48.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο έπεσαν κορμιά. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 60-56 με τρίποντο του Σλούκα και 65-59 με τον Φαλ αλλά ο Παναθηναϊκός δεν παρέδωσε τα όπλα και με σερί 4-0 μείωσε σε 65-63 και το παιχνίδι ξανάγινε ντέρμπι. Στη συνέχεια ο Βεζένκοφ ευστόχησε σε 2/2 βολές, ο Μπέικον απάντησε με τρίποντο (με ταμπλό) και ο Πίτερς με 1 βολή έγραψε το 68-66 για τους Πειραιώτες.

Ο Παναθηναϊκός είχε την μπάλα στα χέρια του στην τελευταία επίθεση αλλά ο Μπέικον αστόχησε σε σουτ τριών πόντων υπό ασφυκτική πίεση. Στο 8-0 το ρεκόρ του Ολυμπιακού (4-0 εντός και 4-0 εκτός έδρας), στο 5-2 το ρεκόρ του Παναθηναϊκού (3-0 εντός και 2-2 εκτός). Ο Μουστάφα Φαλ κι ο Σάσα Βεζένκοβ ήταν οι κορυφαίοι των γηπεδούχων ενώ για τον Παναθηναϊκό ξεχώρισαν ο Ντουέιν Μπέικον, ο Νέιτ Γουόλτερς, ο Πάρις Λι και ο Γιώργος Παπαγιάννης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-14, 35-38, 49-48, 68-66

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

(Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 8 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Κάναν 8 (2/5 τρίποντα, 3 ασίστ), Φαλ 17 (8/13 δίποντα, 1/2 βολές, 9 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 22 (4/10 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 8/9 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα), Παπανικολάου 1, Λαρεντζάκης, Σλούκας 7 (2/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Μπόλομποι 2, Πίτερς 1, ΜακΚίσικ 2.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ

(Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης, Γουόλτερς 13 (5/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γουίλιαμς 4 (0/5 σουτ, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Μπέικον 20 (7/13 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γκουντάιτις 1, Λι 13 (3/7 τρίποντα, 3 κλεψίματα), Παπαγιάννης 11 (4/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Μποχωρίδης, Γ. Καλαϊτζάκης, Πονίτκα 4 (7 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 5 λάθη).