You are currently viewing Basket League: Απίστευτο διπλό του Παναθηναϊκού στο ΣΕΦ!

Basket League: Ο Παναθηναϊκός έκανε τη μεγάλη ανατροπή, επέστρεψε από το -14 με μαγική τέταρτη περίοδο και έφυγε νικητής από το Φάληρο με 81-76 σε βάρος του Ολυμπιακού.

Σπουδαίο διπλό από τον καταπληκτικό Παναθηναϊκό, που έτρεξε επιμέρους 33-17 στην 4η περίοδο και άλωσε το ΣΕΦ (81-76) για την 8η αγωνιστική της Basket League. Τρομερός Νέντοβιτς, σταμάτησε στους 24 πόντους!

Το πρώτο ντέρμπι αιωνίων για την Stoiximan Basket League μετά από τρία χρόνια, είχε δύο μεγάλους πρωταγωνιστές. Δύο πραγματικά μεγάλους αστέρες. Τον Μουστάφα Φαλ και τον Νέμανια Νέντοβιτς, με τον Σέρβο να κάνει ΜΥΘΙΚΗ εμφάνιση για να οδηγήσει τον Παναθηναϊκό σε έναν απίθανο θρίαμβο (81-76) .

Ο Σέρβος σούπερ σταρ έβαλε 16 από τους 24 πόντους του στην τέταρτη περίοδο, με απίθανα σουτ, με απίθανες εκτελέσεις, με την ομάδα του να σκοράρει 31 στο δεκάλεπτο για να γυρίσει από το -14.

Ο Νέντοβιτς έκλεσε έτσι τον τίτλο του MVP από τον Μουστάφα Φαλ που έμοιαζε με τον… Έντι Ταβάρες, την ώρα που ο Ολυμπιακός έκλεινε τον αγώνα με 4/27 τρίποντα και με 10 λάθη για 12 ασίστ.

Στο 6-1 ο Ολυμπιακός που γνώρισε την πρώτη φετινή του ήττα στο ελληνικό πρωτάθλημα. Στο 6-1 και ο Παναθηναϊκός που κάλυψε και με το παραπάνω την εκτός έδρας γκέλα από τον Άρη.

Ο αγώνας:

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με Γουόκαπ, Ντόρσεϊ, Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Φαλ, ενώ ο Παναθηναϊκός με Πέρι, Μέικον, Παπαπέτρου, Γουάιτ και Παπαγιάννη. Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν πιο… ζεστοί στο παιχνίδι και είχαν πιο ορθολογικές επιλογές στις πρώτες επιθέσεις τους, με συνέπεια να ξεφύγουν με +9 (12-3 στο 6’), χάρη στους 7 πόντους του Βεζένκοφ.

Παρ’ όλα αυτά, η αντίδραση του «τριφυλλιού» ήταν άμεση και παίρνοντας ώθηση από την άμυνα ζώνης, οι παίκτες του Πρίφτη έτρεξαν επιμέρους 12-3 και έκλεισαν την πρώτη περίοδο έχοντας βραχεία κεφαλή (14-15).

Το δεύτερο δεκάλεπτο χαρακτηρίστηκε από τα μεγάλα σερί των δύο ομάδων. Οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις από επιθετικά ριμπάουντ, με τον Ζαν-Σαρλ να κερδίζει τις μάχες κάτω από τα καλάθια. Ετσι πέτυχαν σερί 9-0, που τους έφερε στο +6 (27-21 στο 15’).

Η απάντηση των «πράσινων» ήρθε μέσω της αμυντικής προσήλωσής τους και με σωστό διάβασμα των mismatch. Ετρεξαν επιμέρους 15-4 για να απομακρυνθούν για πρώτη φορά με 5 πόντους (31-36). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με δύο εύστοχες βολές του ΜακΚίσικ, που μείωσε σε 33-36.

Με τον Παπαπέτρου να βρίσκει σίδερο σε διαδοχικά σουτ, ο Παναθηναϊκός έχασε την ευκαιρία να μεγαλώσει το προβάδισμα στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους. Ντόρσεϊ και Παπανικολάου έβαλαν μεγάλα τρίποντα για την ισοφάριση (41-41 στο 22′). Ο Φαλ κάρφωσε για το προσπέρασμα και ο Πρίφτης κάλεσε timeout πριν καν δει το καλάθι του Γάλλου σέντερ.

Με αυτόν στο παρκέ όλα ήταν διαφορετικά για τους Πειραιώτες. Αυτός έβαλε και το γκολ-φάουλ για το 48-43, με τον κόσμο να ξεσηκώνεται. Με τον Μέικον αρνητικό, η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 13 (56-43 στο 28′) προς τα τέλη της 3ης περιόδου.

Επέστρεψαν οι “πράσινοι”

Ένα γρήγορο 0-7 του Παναθηναϊκού μάζεψε πολύ γρήγορα τη διαφορά στο ξεκίνημα της τέταρτης (61-55 στο 32′), με τον Παπαπέτρου να βάζει μεγάλο σουτ για το 67-62 στο 35′ και τον Νέντοβιτς να στέλνει το παιχνίδι στην κατοχή με λέι-απ στην επόμενη φάση.

Ο Σέρβος έβαλε μπροστά την ομάδα του (70-69) με τρίποντο, πριν ο Κασελάκης σκοράρει για το 70-73 από καταπληκτική ασίστ του Νέντοβιτς (38)’. Αμέσως μετά ο σούπερ σταρ του Παναθηναϊκού ευστοχήσει σε ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ τρίποντο υπό πίεση για το 72-76. Επειτα έκανε το πέμπτο του φάουλ και αποχώρησε, με τον Παπανικολάου να μειώνει στους δύο με βολές. Και τον Σαντ-Ρος να βάζει ακόμη ένα μεγάλο σουτ για το 74-79 από την δεξιά γωνία. Αυτό το σουτ του Κουβανοί έκρινε τον αγώνα. Καθώς ο Ντόρσεϊ τα έκανε στην επόμενη φάση όλα λάθος. Με αποτέλεσμα οι πράσινοι να φύγουν θριαμβευτές από το Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κορομηλάς, Φούφης, Πουρσανίδης Γ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-15, 33-36, 59-48, 76-81