You are currently viewing Basket League: Απίστευτη νίκη ο Άρης!

Basket League: Απίστευτο παιχνίδι στην Θεσσαλονίκη. Ο Άρης ανέτρεψε την εις βάρος του διαφορά των 19 πόντων και νίκησε τον Παναθηναϊκό

Basket League:: Ο Άρης νίκησε με σκορ 81-71 τον Παναθηναϊκό στο Nick Galis Hall σε ένα παιχνίδι όπου ανέτρεψε διαφορά 19 πόντων! Ο Αμερικανός Ολιβιέ Χάνλαν με 35 πόντους έκανε την διαφορά για τους “κιτρινόμαυρους” του Βορρά…

Γενικά, ήταν απίστευτο το παιχνίδι στην Θεσσαλονίκη. Ειδικά εκεί που ο Άρης ανέτρεψε το εις βάρος του 24-43 από το πρώτο ημίχρονο. Πέτυχε 57 πόντους(!) στο δεύτερο μέρος και νίκησε με σκορ 81-71 τον Παναθηναϊκό.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης. ήταν ο Ολίβιε Χάνλαν. Κατάφερε 35 πόντους (9/11 δίποντα, 4/8 τρίποντα και 5/6 βολές) σε 37 λεπτά .  Επίσης, πολύ καλό παιχνίδι έκανε και ο Τζούστον με 12 πόντους (6/7 δίποντα και 6 ριμπάουντ).

Ο Παναθηναϊκός παρουσίασε δύο πρόσωπα. Στο πρώτο μέρος ήταν εντυπωσιακός και προηγήθηκε με +19 πόντους (24-43) αλλά στο δεύτερο ημίχρονο πέτυχε μόλις 28 πόντους και ήταν πολύ άστοχος στα τρίποντα 9/36 .

Ο Νέντοβις είχε μόλις 2/10 τρίποντα, ο Πέρι είχε μόλις 1/7 τρίποντα ενώ Παπαγιάννης και Παπαπέτρου έμειναν στα… ρηχά. (8 πόντους ο καθένας).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-20, 24-43, 55-57, 81-71

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Κάουαν 3 (0/5 σουτ, 3 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 κλεψίματα), Νετζήπογλου 13 (6/7 δίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 9 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Χάνλαν 35 (9/11 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 5/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κώττας 7, Τζούστον 12 (6/7 δίποντα), Φίνκε 2, Πουλιανίτης, Λόκετ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πρίφτης): Πέρι 12 (1/7 τρίποντα, 1 ασίστ, 2 λάθη), Παπαπέτρου 8 (2/7 σουτ, 6 ριμπάουντ), Γουάιτ 12 (3/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Φλόιντ, Νέντοβιτς 10 (2/3 δίποντα, 2/10 τρίποντα), Μέικον 9, Παπαγιάννης 8 (4/4 δίποντα), Μποχωρίδης 2, Καββαδάς, Κασελάκης, Σαντ-Ρος 10 (2).