You are currently viewing Αυτοκτονική η Σίτι | Επέστρεψε στις νίκες η Νιουκαστλ

Το πρώτο μέρος της 17ης αγωνιστικής της Premier League σημαδεύτηκε από την άνευ προηγουμένου γκέλα της Σίτι

Premier League – 17η αγωνιστική, μέρος 1ο: «Αυτοκτονία»… άνευ προηγουμένου για τη Μάντσεστερ Σίτι (2-2 με την Κρίσταλ Πάλας). Η αποβολή του Ραούλ Χιμένες στο 28ο λεπτό… βοήθησε τη Νιούκαστλ να επιστρέψει στις νίκες (3-0 την Φούλαμ. Την ίδια ώρα,  η Τσέλσι «καθάρισε» στο β΄ μέρος με δύο γρήγορα γκολ το παιχνίδι με την ουραγό, Σέφιλντ Γιουνάιτεντ (2-0).

Premier League: Μάντσεστερ Σίτι – Κρίσταλ Πάλας 2-2

Η Μάντσεστερ Σίτι ετοιμαζόταν να πανηγυρίσει τη νίκη επί της Κρίσταλ Πάλας. Υπολόγιζε όμως χωρίς τον ..ξενοδόχο. Η Πάλας απέδειξε γιατί τα τελευταία χρόνια αποτελεί τον κακό δαίμονα των πρωταθλητών. Βρήκε δύο γκολ στο τέλος, τρολάροντας τη Σίτι με το 2-2, μέσα στο “Ετιχάντ”.

Ο Πεπ Γκουαρδιόλα δεν είχε παίκτες όπως ο Έρλινγκ Χάλαντ και ο Κέβιν ντε Μπρόινε στη διάθεσή του. Παρόλα αυτά, ο Τζακ Γκρίλις που επέστρεψε από τραυματισμό, αποδείχθηκε καθοριστικός. Ο Άγγλος μεσοεπιθετικός άνοιξε το σκορ στο 24ο λεπτό της συνάντησης. Ταυτόχρονα, μετέφερε το άγχος στους φιλοξενούμενους. Στη συνέχεια, ο Ρίκο Λιούις στο 54′ χρίστηκε κι αυτός σκόρερ με τη σειρά του. Το γκολ του αποδείχθηκε όμως καταδικαστικό για τους γηπεδούχους.

Αυτό, για τι η Σίτι επαναπαύτηκε. Σταμάτησε να επιτίθεται και αυτό,  το πλήρωσε. Αρχικά, στο 76′, ο Ζαν Φιλίπ Ματετά μείωσε το σκορ. Αργότερα, στις καθυστερήσεις, κέρδισε πέναλτι από μαρκάρισμα του Φιλ Φόντεν. Ο Μάικλ Ολίζ εκτέλεσε και ισοφάρισε σε 2-2, με την Πάλας να φεύγει αήττητη για τέταρτη φορά από τις τελευταίες έξι επισκέψεις της σε αυτό το γήπεδο.

Premier League: Τσέλσι – Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 2-0

Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 15′ για την Τσέλσι, αλλά ο Φόντριγχαμ μπλόκαρε το σουτ του Γκάλαχερ. Η Τσέλσι ήταν πολύ… άνευρη στο πρώτο μέρος κόντρα στη Σέφιλντ και το 0-0 παρέμεινε στα πρώτα 45 λεπτά στο Λονδίνο. Oι “μπλε” βρήκαν γκολ με την έναρξη του δεύτερου μέρους. Ο Στέρλινγκ έκανε εξαιρετική προσπάθεια και γύρισμα από τα δεξιά, ο Πάλμερ εκτέλεσε και σκόραρε από την καρδιά της περιοχής για να κάνει το 1-0 στο 54′. Οι παίκτες του Ποτσετίνο βρήκαν και δεύτερο τέρμα στο 61′, με τον Τζάκσον να σκοράρει σε κενή εστία, μετά το γύρισμα του Πάλμερ, για να γράψει το τελικό 2-0.

Premier League: Νιούκαστλ – Φούλαμ 3-0

Η Φούλαμ έμεινε με 10 παίκτες στο 22′, καθώς ο Χιμένεθ αντίκρισε απευθείας κόκκινη κάρτα σε μια σκληρή σύγκρουση με τον Γκόρντον. Η Νιούκαστλ πίεζε για τη νίκη και στο 57′ έκανε το 1-0, με σκόρερ τον 18χρονο Μάιλι. Στο 64′ μάλιστα οι καρακάξες βρήκαν και δεύτερο τέρμα, με τον Αλμιρόν να βρίσκει δίχτυα προ κενής εστίας και να γράφει το 2-0. Η Νιούκαστλ έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της, καθώς στο 85′ έγραψε το τελικό 3-0 απέναντι στη Φούλαμ, με το τέρμα του Νταν Μπερν.

Premier League: Μπέρνλι – Έβερτον 0-2

Η Έβερτον ξεκίνησε πολύ δυνατά την αναμέτρηση και έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις της απειλώντας από νωρίς με τον ΜακΝιλ, αλλά και τον Κάλβερτ Λιούιν ο οποίος πήρε τη μπάλα μέσα στην περιοχή και σούταρε, με τον Τράφορντ να αποκρούει και να στέλνει σε κόρνερ. Στη συνέχεια ο ΜακΝιλ έκτέλεσε, η μπάλα πήγε στον Ονανά να πηδά ψηλότερα απ’ όλους και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα.

Τα “ζαχαρωτά” δεν έριξαν τον ρυθμό τους και προσπάθησαν να πετύχουν και δεύτερο τέρμα. Στο 25ο λεπτό ο Κιν επιχείρησε το σουτ από κοντά. Τον σταμάτησε όμως ο κίπερ της Μπράιτον, που έκανε εξαιρετική απόκρουση. Ο Άγγλος πήρε το ριμπάουντ και έκανε το 2-0.

Στο δεύτερο μέρος, η Έβερτον ξεκίνησε και πάλι πιο δυνατά, προσπάθησε να απειλήσει και να βρει ένα ακόμη τέρμα. Στο 61ο λεπτό ήρθε και η πρώτη καλή στιγμή της Μπέρνλι στην αναμέτρηση, με τον Αμντούνι να εισβάλει στην αντίπαλη περιοχή και τους παίκτες των “ζαχαρωτών” να σπεύδουν να τον σταματήσουν.

Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι όμως ο διαιτητής έδειξε ότι δεν υπάρχει. Η Μπράιτον προσπάθησε να βρει ένα γκολ και να μειώσει για να μπει και πάλι στο παιχνίδι, όμως οι ευκαιρίες που δημιουργήθηκαν δεν απέδωσαν καρπούς με το 2-0 να παραμένει έως το τέλος.