You are currently viewing Australian Open: Ξανά στον ημιτελικό ο Τσιτσιπάς

Australian Open: Ένας συγκλονιστικός Στέφανος Τσιτσιπάς κατάφερε και προκρίθηκε για τρίτη φορά στον ημιτελικό του τουρνουά

Στον τρίτο ημιτελικό της καριέρας του στο Australian Open προκρίθηκε το πρωί της Τετάρτης ο Στέφανος Τσιτσιπάς. Ο Έλληνας πρωταθλητής πραγματοποίησε μια συγκλονιστική εμφάνιση απέναντι στον Γιανίκ Σίνερ. Συγκεκριμένα έκανε ένα σαρωτικό παιχνίδι όπου και απέκλισε τον Σίνερ με τελικό σκορ 3-0 σετ (6-4, 6-3, 6-2). Ο όλος αγώνας είχε διάρκεια κάτι περισσότερο από 2 ώρες.

Αυτή ήταν η τρίτη νίκη του Στέφανου Τσιτσιπά επί του Ιταλού αντίπαλού του. Ο επόμενος αντίπαλος του Έλληνα τενίστα και τελευταίο εμπόδιο για τον τελικό του Australian Open θα είναι ένας εκ των Μεντβέντεφ ή Αλιασίμο.

Ο αγώνας

Το πρώτο σετ άρχισε ιδανικά για τον Τσιτσιπά. Ο 23χρονος Έλληνας εκμεταλλεύτηκε το νευρικό ξεκίνημα του Σίνερ και έκανε γρήγορα το break για να προηγηθεί με 3-0. στη συνέχεια απλά κράτησε το σερβίς του δίχως ιδιαίτερα προβλήματα για να κλείσει το σετ με 6-3

Στο δεύτερο σετ το break άργησε κατά ένα game. Αυτή τη φορά ο Τσιτσιπάς έσπασε το σερβίς του Σίνερ στο τρίτο game και στη συνέχεια έφτασε με άνεση στο 6-4 έχοντας απίστευτα ποσοστά πίσω από το πρώτο σερβίς.

Το τρίτο σετ ήρθε ακόμα πιο εύκολα για τον Στέφανο Τσιτσιπά. Η αρχή ήταν παρόμοια με εκείνη του δεύτερου σετ. Ο Στέφανος έκανε το break ξανά στο τρίτο game, αλλά αυτή τη φορά ακολούθησε ακόμα ένα στο πέμπτο για να προηγηθεί με 4-1.

Στη συνέχεια απλά κράτησε το σερβίς του για να κλειδώσει το σετ και το ματς με 6-2 πανηγυρίζοντας την πρόκριση στα ημιτελικά του Australian Open.