You are currently viewing Australian Open: Τσιτσιπάς, Σάκκαρη στοχεύουν σε τελικό

Australian Open: Ο Στέφανος Τσιτσιπάς και η Μαρία Σάκκαρη πραγματοποιούν καλές εμφανίσεις στο τουρνουά και οι μετοχές τους ανεβαίνουν αναφορικά με φαβορί για να πάνε στον τελικό.

Australian Open: Ο Τσιτσιπάς ξεπέρασε το εμπόδιο του Ρίνκι Χιτζικάτα και η Σάκκαρη την Ντιάνα Σνάιντερ για να περάσουν στον 3ο γύρο του τουρνουά.

Ο Έλληνας πρωταθλητής δεν άφησε πολλά περιθώρια αντίστασης στον Ρίνκι Χιτζικάτα. Και πήρε με άνεση το εισιτήριο για τον 3ο γύρο του Australian Open. Ο Τσιτσιπάς, που είναι στο Νο 3 του ταμπλό στο τουρνουά της Μελβούρνης. «Καθάρισε» σε μία ώρα και 32 λεπτά με 6-3, 6-0, 6-2 τον 21χρονο Αυστραλό (Νο 169 στην παγκόσμια κατάταξη). Και συνεχίζει την πορεία του στο πρώτο γκραν σλαμ του 2023.

Το πρώτο σετ ήταν σχετικά ισορροπημένο, αλλά ο Τσιτσιπάς εκμεταλλεύθηκε τη μία και μοναδική ευκαιρία που του δόθηκε. Έκανε το break στο έκτο γκέιμ και στη συνέχεια κράτησε απλά το σερβίς του μέχρι το 6-3.

Στο δεύτερο σετ ο Ελληνας τενίστας ξεκίνησε με break, στο αμέσως επόμενο γκέιμ έσωσε τρία break points. Και από κει και πέρα ο νεαρός Αυστραλός… κατέρρευσε και παραδόθηκε αμαχητί (6-0).

Ο Χιτζικάτα προσπάθησε να επανέλθει στο παιχνίδι. Προηγήθηκε 2-1 στο τρίτο σετ και είχε διπλό break point. Όμως ο Τσιτσιπάς, όχι μόνο κράτησε το σερβίς του. Αλλά αμέσως μετά «έσπασε» το σερβίς του αντιπάλου του. Και στο υπόλοιπο του αγώνα έχασε μόλις ένα πόντο…

Στον 3ο γύρο, ο «Στεφ» θα κληθεί να υπερβεί ένα… ολλανδικό εμπόδιο. Καθώς θα αντιμετωπίσει τον Ταλόν Γκρίκσπουρ (Νο 61 στον κόσμο) που νίκησε με 6-4,6-4,6-4 τον συμπατριώτη του Μπότικ φαν ντε Τσάντσουλπ (Νο 34).

Η πρόκριση της Σάκκαρη

Η Μαρία Σάκκαρη αν και δυσκολεύτηκε, τελικά επικράτησε με 2-1 (3-6, 7-5, 6-3) της Ντιάνα Σνάιντερ. Και προκρίθηκε στον τρίτο γύρο του Australian Open. Η κορυφαία Ελληνίδα αθλήτρια χρειάστηκε να κάνει την ανατροπή για να νικήσει την 18χρονη Ρωσίδα.

Η Σάκκαρη δυσκολεύτηκε σε όλο τον αγώνα να υπερασπιστεί το σερβίς της. Αλλά στα κρίσιμα σημεία του αγώνα έκανε μπρέικ και πήρε προβάδισμα. Παρά το γεγονός ότι ο αγώνες δεν ξεκίνησε ιδανικά η Σάκκαρη, για μια ακόμα φορά, έδειξε ότι θέλει τη νίκη και στο τέλος πανηγύρισε την πρόκριση.

Στον τρίτο γύρο του Australian Open η Ελληνίδα πρωταθλήτρια θα αντιμετωπίσει την 28χρονη Κινέζα, Λιν Ζου (Νο 85 στον κόσμο). Η οποία πήρε την πρόκριση, νικώντας την Ελβετίδα, Ζιλ Τάιχμαν με 6-2 και 6-2.