You are currently viewing Australian Open: Προχωρούν ακάθεκτοι Τσιτσιπάς, Σάκκαρη (vids)
Australian Open: Ο Στέφανος Τσιτσιπάς και η Μαρία Σάκκαρη προχωρούν ακάθεκτοι στο τουρνουά κι έχουν την στήριξη των Ελλήνων της Αυστραλίας.

Australian Open: Μάλιστα το πρωί της Πέμπτης για την Ελλάδα, ο Τσιτσιπάς ξεπέρασε το εμπόδιο του Σεμπαστιάν Μπαες. Νίκησε με 3-1 σετ και πέρασε στην φάση των 16. Η Μαρία Σάκκαρη ξεπέρασε την Κινέζα Κινγουέν Ζενγκ με 2-0 σετ.

Μπορεί σε γενικές γραμμές η No.8 της παγκόσμιας κατάταξης Ελληνίδα τενίστρια να έχασε μόλις πέντε games. Ωστόσο η νεαρή που βρέθηκε στη δεύτερη φάση από τα προκριματικά. Έβγαλε μια αντίδραση στα μέσα του δευτέρου σετ και λίγο έλειψε να ισοφαρίσει σε 5-5, όμως η εμπειρία έπαιξε καθοριστικό ρόλο.

Στο επόμενο παιχνίδι, θα αντιμετωπίσει τη Ρωσίδα Βερόνικα Κουντερμέτοβα, Νο.32 στον κόσμο.

Με την σειρά του ο Τσιτσιπάς επικράτησε 3-1 σετ (7-6, 6-7, 6-3, 6-4) του Μπάες. Το πρώτο σετ ήταν συναρπαστικό και το πήρε ο Έλληνας τενίστας στο tie break. Το δεύτερο το πήρε ο 21χρονος Αργεντινός. Ο Τσιτσιπάς είχε καλύτερο ξεκίνημα στο τρίτο σετ, παίρνοντας προβάδισμα 5-0 αλλά χάνοντας εν συνεχεία τρία games.

Ωστόσο, το 5-3 ήταν και το τελευταίο σημείο όπου ο Μπάες είχε κάποια επαφή με το σκορ. Καθώς το Νο4 του παγκοσμίου ranking έκανε το 6-3 για το 2-1 σετ.

Στο τέταρτο και τελευταίο σετ, ο Μπαές προηγήθηκε 1-0. Αλλά ακολύθησε σερί 3-0 από τον Τσιτσιπά, που μετά το 3-2 δεν κοίταξε πίσω και έφτασε στη νίκη με 6-4. Ο επόμενος αντίπαλος για τον Έλληνα αθλητή, θα προκύψει από το ζευγάρι του Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ με τον Μπενουά Περ.

Στις δηλώσεις του είπε σχετικά ο Τσιτσιπάς:

«Δεν ήταν εύκολο, είμαι πολύ χαρούμενος που ξεπέρασα αυτό το εμπόδιο. Έβριζα λίγο, είχα ένταση, αλλά κατάφερα να φτάσω στον τρίτο γύρο. Κάνει πολύ ζέστη σήμερα αλλά προσπάθησα να παίξω με την καρδιά μου και αυτό με οδήγησε.

Ο Μπάες είναι καλός παίκτης. Δεν τον ήξερα. Ο τρόπος που έπαιξε σε αυτά τα ματς έδειξε πως είναι καλός και πως έχει μέλλον. Πιστεύω θα καταφέρει να πετύχει τους στόχους του και να μας απασχολήσει.
Προσπάθησα να κυνηγήσω τα χτυπήματά μου. Ίσως ήμουν και λίγο τυχερός. Προσπάθησα να παίξω κοντά στην τελική γραμμή για να οπισθοχωρήσει. Δούλεψα σκληρά και πιστεύω θα είμαι έτοιμο για τον επόμενο γύρο».