You are currently viewing Αταμάν: “Κάναμε ένα χαζό λάθος”

Ο Εργκιν Αταμάν δήλωσε ικανοποιημένος από την προσπάθεια του Παναθηναϊκού στο Βελιγράδι κόντρα στη Μακάμπι Τελ Αβίβ αν και χαρακτήρισε προβληματική την εικόνα των πρώτων λεπτών.

Με την πλάτη στον τοίχο είναι πλέον ο Παναθηναϊκός μετά την ήττα από την Μακάμπι Τελ Αβιβ. Ο Αταμάν χαρακτήρισε… έκπληξη την εικόνα των “πρασίνων” στην πρώτη περίοδο ενώ έκανε λόγο για χαζό λάθος στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Οι δηλώσεις του Εργκίν Αταμάν

Χάσαμε το τζάμπολ. Κάναμε ένα χαζό λάθος στα τελευταία δευτερόλεπτα και χάσαμε το παιχνίδι έτσι. Η Μακάμπι κέρδισε. Η σειρά είναι στο 2-1. Το παιχνίδι διαρκεί για 40 λεπτά. Χάσαμε το τελευταίο σουτ για τη νίκη. Είμαι ικανοποιημένος με την ομάδα.

Είχαμε την τελευταία κατοχή για να κερδίσουμε. Δεν παίξαμε καλά ειδικά στο πρώτο ημίχρονο. Πρέπει να ξεκινήσουμε καλύτερα στο επόμενο ματς. Δεν ξέρω τι έγινε στην αρχή. Ήταν έκπληξη και για μένα. Δεν παίξαμε καλό μπάσκετ.

Δηλώσεις του Κέντρικ Ναν

Ο πρωταγωνιστής του Παναθηναϊκού, Κέντρικ Ναν έδωσε σύνθημα αντεπίθεσης για το 4ο ματς ενώ αναφέρθηκε και στους διαιτητές.

Yπήρξαν ορισμένα αμφισβητούμενα σφυρίγματα. Είδατε το ματς. Δείτε πάλι το ματς. Η τάπα του Λεσόρ στον Μπράουν και μετά υπήρχε το ριμπάουντ και σταματήσαμε να παίζουμε. Πριν ο Νίμπο παίρνει το επιθετικό ριμπάουντ και πατάει την γραμμή και δεν το έδωσαν. Δείτε το. Χάσαμε το παιχνίδι και πρέπει να επιστρέψουμε πιο δυνατοί και να ισοφαρίσουμε τη σειρά.

Δηλώσεις του Όντεντ Κάτας

Από την πλευρά του ο Όντεντ Κάτας δήλωσε περήφανος για την προσπάθεια των παικτών του. Ο τεχνικός της Μακάμπι χαρακτήρισε δίκαιη τη νίκη της ομάδας του ενώ αναφέρθηκε και στην ποιότητα του Παναθηναϊκού.

Είμαι πολύ χαρούμενος. Ήταν ένα τρελό παιχνίδι. Γύρισαν στο ματς στο τέλος, ανέβασαν τον ρυθμό και έβαλαν μερικά τρέλα σουτ. Παίξαμε απέναντι σε μια καλή ομάδα. Έχουν πολλή ποιότητα, αλλά νομίζω ότι αξίζαμε τη νίκη.

Είμαι περήφανος για τον τρόπο που αντιδράσαμε μετά το Game 2. Βγήκαμε πολύ επιθετικοί και συγκεντρωμένοι και βρήκαμε πόντους μέσα από τα συστήματά μας.