You are currently viewing Αταμάν: Έχουμε ακόμη ένα παιχνίδι

Ο Εργκίν Αταμάν μίλησε για τις πολύ δύσκολες συνθήκες του Game 4 στο ΣΕΦ και για το πως οι παίχτες του κατάφεραν να πάρουν τη νίκη

Στις ιδιαίτερα δύσκολες συνθήκες που εππικράτησαν στο ΣΕΦ κατά τη διάρκεια του Game 4 των τελικών, αναφέρθηκε ο Εργκίν Αταμάν. Στη συνέντευξη που ακολούθησε το παιχνίδι, ο Τούρκος τεχνικός εξύμνησε του παίχτες (και των 2 ομάδων) που αγωνίστηκαν κάτω από τις συνθήκες συτές. Στάθηκε ιδιαίτερα στους παίχτες του και στον έξυπνο τρόπο που πήραν τη νίκη.

Πολλά μπράβο στους παίχτες. Είναι δύσκολο να παίξεις σε τέτοια ατμόσφαιρα. Στην Αθήνα έχει 40-41 βαθμούς έξω από το γήπεδο και μέσα στο γήπεδο δεν είχε air condition. Οι κανόνες λένε κάτι συγκεκριμένο και δεν μπορεί να παιχτεί μπάσκετ με τέτοιες συνθήκες. Οι παίκτες μου έπαιξαν έξυπνα. Ο Κέντρικ Ναν ήταν εξαιρετικός στην επίθεση, ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ ήταν καταπληκτικός στην άμυνα. Έχουμε ακόμα ένα παιχνίδι να κερδίσουμε.

Είναι το 5ο παιχνίδι κι έχουμε πλεονέκτημα έδρας. Ο Ολυμπιακός είναι καλή ομάδα έπαιξε πολύ καλά στο πρώτο ημίχρονο. Επιτρέψαμε 51 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, στο δεύτερο ελέγξαμε την άμυνα και θα προσπαθήσουμε να κάνουμε το ίδιο και στο ΟΑΚΑ

Στη συνέχεια ο προπονητής του Παναθηναϊκού AKTOR Εργκίν Αταμάν στη συνέντευξη Τύπου, δήλωσε:

Στο πρώτο ημίχρονο μάς επηρέασε πολύ η ατμόσφαιρα στο γήπεδο. Είχε πολλή ζέστη. Ο Ολυμπιακός άρχισε πολύ επιθετικά κι εμείς αμυντικά κάναμε πολλά λάθη. Το να δεχτείς 51 πόντους στο ημίχρονο είναι πολύ. Μιλήσαμε στα αποδυτήρια και στο δεύτερο μέρος προστατέψαμε καλύτερα τη ρακέτα μας, ενώ στην επίθεση πήγαμε την μπάλα στον πιο ζεστό παίκτη. Αρχικά στον Γκραντ και εν συνεχεία στον Ναν, δίνοντάς τους την μπάλα και παίζοντας απομόνωση. Πήραμε ένα προβάδισμα οκτώ πόντων και φτάσαμε στη νίκη. Για μένα είναι απίστευτο πώς τόσο έμπειροι παίκτες σε ένα δεκάλεπτο έστειλαν τους αντιπάλους 18 φορές στις βολές. Εγώ παραπονιέμαι στους παίκτες, δεν ξέρω αν θα έπρεπε να παραπονεθώ και σε κάποιον άλλο.

Για τον περιορισμό των ψηλών του Ολυμπιακού

Στο δεύτερο ημίχρονο αλλάξαμε την άμυνα. Στο πρώτο προσπαθήσαμε να σταματήσουμε τον Μιλουτίνοφ. Είτε με deny (άρνηση), ή στο ένας εναντίον εντός. Στο δεύτερο ακολουθήσαμε την ίδια άμυνα που παίζουν στον Λεσόρ, με βοήθειες και αποδείχτηκε πετυχημένη επιλογή

Για τα πολλά καλάθια που έβαλε ο Παναθηναϊκός AKTOR στο τέλος του χρόνου

Ίσως να ήμασταν τυχεροί απόψε.

Για το αν υπάρχουν κοινά σημεία στο παιχνίδι με τον τελικό της Euroleague, όπου οι «πράσινοι» αντέδρασαν στο δεύτερο ημίχρονο

Ναι, υπάρχουν κοινά σημεία. Μιλήσαμε με τους βοηθούς μου στο ημίχρονο. Ήταν σαν το παιχνίδι με τη Ρεάλ στο πρώτο ημίχρονο. Μιλήσαμε πολύ για την άμυνα, ήμασταν πιο επιθετικοί στο δεύτερο μέρος και γεμίσαμε καλύτερα τη ρακέτα μας. Στο πρώτο ημίχρονο η άμυνά μας ήταν άθλια

Για το Game 5 στο ΟΑΚΑ

Δεν υπάρχει χρόνος για ειδική προετοιμασία. Θα αναλύσουμε τα λάθη μας και θα πάμε σε έναν πέμπτο τελικό στο ΟΑΚΑ. Θα πρέπει εκεί να παίξουμε όπως σε όλα ματς τα φετινά παιχνίδια στο ΟΑΚΑ για την Ευρωλίγκα