You are currently viewing Η Αταλάντα πέρασε εύκολα από την Βενέτσια!
Η Αταλάντα επικράτησε εκτός έδρας 1-3 την Βενέτσια. Και παρέμεινε ζωντανή για τη προνομιούχο πεντάδα στη κατάταξη.

H Aταλάντα ήθελε πάση θυσία τη νίκη στο συγκεκριμένο αγώνα ενάντια στην Βενέτσια, ώστε κρατήσει ακέραιες τις ελπίδες, για τη πρώτη πεντάδα στο πρωτάθλημα. Εν τέλι κατάφερε να φτάσει στην πολύ εύκολη επιτυχία με σκορ 1-3.

Στο πρώτο μέρος, οι Μπεργκαμάσκι, μπήκαν εξαιρετικά στον αγωνιστικό χώρο, αφού από την αρχή είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, πολλές φάσεις, ωστόσο δεν κατάφεραν να τις μετουσιώσουν σε κάποιο τέρμα. Αφού έπεσαν απάνω στον εξαιρετικό τερματοφύλακα των γηπεδούχων. Όμως κατάφεραν πριν βγει το πρώτο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 44ο λεπτό να προηγηθούν στο σκορ με τον Πάσαλιτς.

Το δεύτερο μέρος, ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν και δεύτερο τέρμα στο 48ο λεπτό με δράστη τον Ζαπάτα. Ενώ στο 63ο λεπτό διαμορφώσαν το 0-3 στο 63ο λεπτό με τον Μουριέλ. Οι γηπεδούχοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στο 80ο λεπτό με τον Τσιγκρόχ.

Έτσι στο τέλος της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φύγουν με αυτό το πολύ εύκολο διπλό από αυτή την έδρα, με αποτέλεσμα να κρατήσουν ακέραιες τις ελπίδες τους για τη πεντάδα στο πρωτάθλημα.

Στο μεταξύ, η Τορίνο νίκησε 2-1 τη Σπέτσια, με την οποία ο Δημήτρης Νικολάου αγωνίστηκε και στα 90 λεπτά.