You are currently viewing Αταλάντα – Ολυμπιακός 2-1: Πλήρωσε τα λάθη του, αλλά έδειξε πως μπορεί την ανατροπή στο Καραϊσκάκη (vid)
Αταλάντα - Ολυμπιακός: Δεν πήρε το αποτέλεσμα που ήθελε ο Ολυμπιακός αλλά η ήττα με 2-1 από την Αταλάντα δεν αποτρέπει το όνειρο της πρόκρισης.

Αταλάντα – Ολυμπιακός: Δεν πήρε το αποτέλεσμα που ήθελε ο Ολυμπιακός αλλά η ήττα με 2-1 από την Αταλάντα δεν αποτρέπει το όνειρο της πρόκρισης.

Αταλάντα – Ολυμπιακός: Η ρεβάνς στο Καραϊσκάκη την ερχόμενη Πέμπτη (20/2) για την πρόκριση στους 16 του Europa League θα έχει ενδιαφέρον. Ο Ολυμπιακός έδειξε στην Αταλάντα πως μπορεί να κάνει την ανατροπή.

Στο Μπέργκαμο ο Πέδρο Μαρτίνς αποφάσισε να κάνει τις εκπλήξεις του. Γιατί έβαλε τον Αγκιμπού Καμαρά να παίξει στο πλάι του Εμβιλά στα χαφ. Παράλληλα τοποθέτησε τον Ονιεκούρου στο ένα άκρο της επίθεσης. Επίσης διάλεξε τον Τικίνιο αντί του Ελ Αραμπί για την κορυφή της επίθεσης.

Οι Πειραιώτες άνοιξαν το σκορ στο 16ο λεπτό με τον Τικίνιο. Ο Βραζιλιάνος έγινε τελικός αποδέκτης μιας αντεπίθεσης που ξεκίνησε από τους Ονιεκούρου, Μασούρα. Βρήκε τον χώρο που ήθελε και με τρομερό φαλτσαριστό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Γενικά οι ερυθρόλευκοι ήταν πολύ καλοί στην τακτική τους στα πρώτα 35 λεπτα της αναμέτρησης. Δεν άφησαν κανένα διάδρομο ανοικτό. Εγκλώβισαν τον αντίπαλο και παράλληλα ήταν απειλητικοί στις αντεπιθέσεις.

Ωστόσο μετά από αυτό η Αταλάντα ξεκίνησε το… σφυροκόπημα της. Πίεσε από τα δύο άκρα της επίθεσης. Με αποτέλεσμα να βγάλει δύο φάσεις και να έχει ακυρωθέν γκολ μέχρι την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Γκασπερίνι έριξε στο ματς τους Κουπμέινερς, Μπογκά. Ο πρώτος είχε μεγάλη συμβολή στην δημιουργία και ο δεύτερος θέλησε να ανοίξει την άμυνα με την κίνηση του. Τα κατάφεραν και οι δύο με την Αταλάντα να ασκεί περισσότερη πίεση.

Τα δύο γκολ του Τζιμσίτι

Μάλιστα στο 61′ και το 63′ ο Τζιμσίτι βρήκε δίχτυα ισάριθμες φορές για να κάνει την ανατροπή. Φάσεις που προήλθαν από το 12ο και 13ο κόρνερ που πήραν οι Μπεργκαμάσκι. Την ίδια στιγμή ο Ολυμπιακός δεν είχε πάρει κανένα κόρνερ.

Από το 70′ και μετά, που μπήκαν στο ματς οι Μαντί Καμαρά, Ελ Αραμπί, οι Πειραιώτες άρχισαν να παίρνουν ξανά μέτρα στο γήπεδο. Απείλησαν δύο φορές, αλλά δεν πέτυχαν δεύτερο γκολ.

ΑΤΑΛΑΝΤΑ (Τζιαν Πιέρο Γκασπερίνι): Μούσο – Τολόι, Ντεμιράλ, Τζιμσίτι – Μέλε (87′ Χάτεμπερ), Ντε Ρόουν (72′ Φρόιλερ), Πεσίνα (46′ Κουπμέινερς) , Πετζέλα – Μαλινόφσκι (65′ Μιχάιλα), Πάσαλιτς – Μουριέλ (46′ Μπογκά).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ – Μανωλάς, Παπασταθόπουλος, Σισέ – Λαλά, Ρέαμπτσουκ, Εμβιλά (85′ Μπουχαλάκης), Αγκιμπού Καμαρά – Μασούρας (64′ Μαντί Καμαρά), Ονιεκούρου (85′ Ρόνι Λόπες), Τικίνιο (72′ Ελ Αραμπί).