You are currently viewing Η Αταλάντα δυσκολεύτηκε, αλλά νίκησε τη Σπέτσια!
Η Αταλάντα επικράτησε εκτός έδρας 1-3 τη Σπέτσια. Και κράτησε ζωντανές τις ελπίδες της για την προνομιούχο εξάδα στη κατάταξη.

Η Αταλάντα προερχόταν από δύο ισάριθμες ισοπαλίες στο πρωτάθλημα. Έτσι σήμερα στην έδρα της Σπέτσια όφειλε να φτάσει στους τρεις βαθμούς, ώστε να κρατήσει ζωντανές τις ελπίδες της για την πρώτη πεντάδα, όπου αυτή τη στιγμή είναι σε αυτή η Λάτσιο. Έτσι εν τέλει έφτασε στην εύκολη νίκη με σκορ 1-3.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο. Με αποτέλεσμα να βρουν μόλις στο 16ο λεπτό το γκολ με τον Μουριέλ, ανοίγοντας το σκορ με 0-1.

Ωστόσο στη συνέχεια οι γηπεδούχοι δεν πτοήθηκαν από το 0-1 υπέρ των Μπεργκαμάσκι. Αφού κατάφεραν στο 30ο λεπτό να ισοφαρίσουν το σκορ σε 1-1 με δράστη τον Βέρντε. ‘Ετσι μέχρι το τέλος του ημιχρόνου παρέμεινε το ισόπαλο 1-1 και τους δύο μονομάχους να αφήνουν ανοιχτούς λογαριασμούς για το δεύτερο μέρος.

Στο δεύτερο τώρα οι φιλοξενούμενοι με την ποιότητα που έχουν, ήθελαν να κυριαρχήσουν στον αγωνιστικό και να βρουν ένα δεύτερο τέρμα, ώστε να αποκτήσουν πάλι προβάδισμα στο σκορ.

Έτσι το καταφέραν στο 74ο λεπτό να βρουν το γκολ με σκόρερ τον Τζιμσίτι. Ενώ στο 88ο λεπτό κατάφεραν να βάλουν και τρίτο τέρμα, αυτή τη φορά με σκόρερ τον Πάσαλιτς. Έτσι στο φινάλε του αγώνα, πανηγύρισαν αυτό τρίποντο, με αποτέλεσμα να κρατήσουν ζωντανές στο παιχνίδι της εξάδας στη κατάταξη.