You are currently viewing Αστεράτη η Τότεναμ, νίκησε την Μπέρνλι!
Η Τότεναμ αν και δυσκολεύτηκε, κέρδιζε στην έδρα της 1-0 την Μπέρνλι. Και κατάφερε να σκαρφαλώσει στην πρώτη τετράδα της κατάταξης.

Η Τότεναμ προέρχεται από την τεράστια νίκη στο σπίτι της με 3-0 απέναντι στην Άρσεναλ. Έτσι με τη πολύ καλή ψυχολογική που είχε, κατάφερε να επικρατήσει και σήμερα με 1-0 την πολύ σκληροτράχηλη ομάδα της Μπέρνλι.

Στο πρώτο μέρος, η ομάδα του Κόντε μπήκε πολύ δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο, με αποτέλεσμα να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και να έχει πολλές ευκαιρίες, με σημαντικότερη αυτή του Σον στο 12ο λεπτό. Αλλά την απέκρουσε ο Πόουπ και κατάφερε να την βγάλει σε κόρνερ. Έτσι εν τέλι στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Χάρι Κέιν με εκτέλεση πέναλτι άνοιξε το σκορ σε 1-0.

Στο δεύτερο μέρος, τα Σπιρούνια χαλάρωσαν αρκετά, με αποτέλεσμα να έχουν ως στόχο να διαχειριστούν το υπέρ τους αποτέλεσμα. Έτσι παραλίγο να το πληρώσουν, καθώς ο Μπάρνς στο 62ο λεπτό έχασε μεγάλη ευκαιρία, αλλά η κεφαλιά σταμάτησε στο δοκάρι του Λιορίς. Για αυτό το λόγο το 1-0 παρέμεινε μέχρι το φινάλε του αγώνα. Και οι γηπεδούχοι έφτασαν σε αυτή τη τεράστια νίκη. Με αποτέλεσμα να βρεθούν μέσα στη πρώτη τετράδα της κατάταξης, όπου οδηγεί στους ομίλους του Champions League.

ΤΟΤΕΝΑΜ: Γιορίς, Σάντσες, Ντάιερ, Ντέιβις, Χόιμπιεργκ, Έμερσον (90′ Ροντόν), Σεσενιό, Μπεντανκούρ, Σον, Κέιν, Μόουρα (79′ Κουλουσέφσκι)

ΜΠΕΡΝΛΙ: Πόουπ, Λόουτον (78′ Λένον), Τέιλορ, Ρόμπερτς, Κόλινς, Λονγκ, Τσορκ, Μπράουνχιλ, ΜακΝιλ, Μπαρνς (78′ Βέγκχορστ), Κορνέ