You are currently viewing Αστάνα – Άρης 2-0: Δύσκολη πλέον η πρόκριση! (vids)
Αστάνα - Άρης 2-0: Φάνηκε απροετοίμαστος ο Άρης με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα από την Αστάνα με τέτοιο σκορ που κάνει δύσκολη την ρεβάνς για τον 2ο προκριματικό της Conference League.

Αστάνα – Άρης 2-0: Φάνηκε απροετοίμαστος ο Άρης με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα από την Αστάνα με τέτοιο σκορ που κάνει δύσκολη την ρεβάνς για τον 2ο προκριματικό της Conference League.

Πέρσι ο Άρης αποκλείστηκε από την Κόλος Κοβαλίβκα. Φέτος που είναι και πιο έμπειρος τα βρήκε σκούρα στην έδρα της Αστάνα, όπου δέχθηκε δύο γκολ. Και πλέον η υπόθεση πρόκριση έγινε δύσκολη.

Πολύ καλό πρώτο μέρος από τους «κίτρινους», οι οποίοι πλήρωσαν την αναποτελεσματικότητά τους. Βλέποντας τον Τομάσοφ να τους πληγώνει δις (25′ και 70′).

Δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν το αριθμητικό τους πλεονέκτημα από το 75′ (αποβολή Σιμούνοβιτς).

Και το έργο τους εν όψει της ρεβάνς στη Θεσσαλονίκη την επόμενη Πέμπτη (29/7) δυσκολεύει πολύ.

Η εικόνα στον αγωνιστικό χώρο δεν αλλάζει μέχρι τα μισά του πρώτου ημιχρόνου. Ο Άρης διατηρεί τον έλεγχο, είναι πιο δραστήριος από την αντίπαλο του. Βρίσκεται συνχά – πυκνά στα πέριξ της μεγάλης περιοχής του Νεπογκόντοφ. Αλλά άλλη μεγάλη στιγμή, παρόμοια με εκείνη του 6ου λεπτού, δεν βρίσκει.

Εν αντιθέσει με τους Καζάκους που στην δεύτερη τους… απόπειρα για τελική, ανοιγουν το σκορ. Με ποιον άλλον, τον Τομάσοφ! Ο Κροάτης βρήκε τον τρόπο να νικήσει τον Ντενίς από μακριά με τον βραζιλιάνο να φέρει ευθύνη για το γκολ που δέχθηκε.

Ο Άρης δεν βγάζει την ίδια ενέργεια στο δεύτερο ημίχρονο. Και η Αστάνα που είναι σαφώς πιο έτοιμη, κυριαρχεί.

Χάνει ακόμα μια, πολύ μεγάλη ευκαιρία στο 54′, με τον Ντενίς να «βγάζει» την σκαστή κεφαλιά του Εουζένιο, στην απόκρουση του αγώνα.

Η επόμενη κεφαλιά των Καζάκων βρήκε δίχτυα. Ο Τομάσοφ και πάλι, βγήκε στη πλάτη της άμυνας και νίκησε εύκολα τον ανύμπορο Ντενίς για το 2-0 της Αστάνα.

Αστάνα (Tιχόνοφ): Νεπογκόντοφ, Ρουκάβινα, Μπεϊσεμπέκοφ, Μπίτρι, Σιμούνοβιτς, Εμπόνγκ, Κουάτ (84′ Γκούρμα), Τσουπέρκα, Τομάσοφ, Μπαρσεγκιάν (87′ Μπετσιράι), Εουζένιο (78′ Τομάσεβιτς).

Άρης (Μάντζιος): Ντένις, Σάκιτς (78′ Χαϊροβιτς), Γκάνεα, Δεληζήσης (77′ Τζέγκο), Μπεναλουάν, Σάσα, Ματίγια, Γκάμα (62′ Μήτρογλου), Μπερτόγλιο, Γκαρσία (46′ Μπρούνο), Μαντσίνι (87′ Mάνος).