You are currently viewing Υγρός στίβος: Και ασημένιο ο Χρήστου και χάλκινο ο Γκολομέεφ! (vids)

Υγρός στίβος: Ο Απόστολος Χρήστου ανέβηκε ξανά στο βάθρο, αυτή τη φορά στα 100μ. του ίδιου στιλ κολύμβησης στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Ρώμης. Ο Ελληνας πρωταθλητής έδωσε για μία ακόμα φορά μάχη με τον Τόμας Τσεκόν η οποία κρίθηκε σε κλάσματα του δευτερολέπτου.

Υγρός στίβος: Ο Ιταλός τερμάτισε σε 52.21, ενώ ο Απόστολος Χρήστου σε 52.24 για να πάρει το ασημένιο. Ο Χρήστου γύρισε πολύ γρήγορα μετά το πρώτο 50άρι, όμως έχασε για λίγο στα τελευταία δευτερόλεπτα την επαφή του με τον Ιταλό πρωταθλητή. Το βάθρο συμπλήρωσε ο Γάλλος Γιοάν Εντογέ Μπρουάρντ με 52.94. Αξίζει να σημειώσουμε ότι όλοι οι υπόλοιποι κολυμβητές έκαναν πάνω από 53 δευτερόλεπτα.

Xάλκινος ο Γκολομέεφ!

Tην τρίτη θέση στην Ευρώπη κατέκτησε ο Έλληνας πρωταθλητής Κριστιάν Γκολομέεφ στον τελικό των 50 μέτρων ελεύθερο για τη διοργάνωση που διεξάγεται στη Ρώμη με χρόνο 21:75. Ο σπουδαίος Έλληνας κολυμβητής κατέκτησε το τρίτο του μετάλλιο στο συγκεκριμένο αγώνισμα σε ευρωπαϊκό πρωτάθλημα αφού με χρόνο 21.75 κατέκτησε το χάλκινο.

Ο Γκολομέεβ βγήκε πρώτος από το νερό και ουσιαστικά έδινε μάχη με τους Ντεπλάνο και Γιούραζεκ για το ασημένιο και το χάλκινο αφού ο Πράουντ ήταν πιο γρήγορος. Τελικά ο Βρετανός κατέκτησε το χρυσό με 21.58 με τον Ντεπλάνο να είναι δεύτερος με 21.60 και τον Γκολομέεβ τρίτο.

Υγρός στίβος: Τα αποτελέσματα του τελικού στα 50μ. ελεύθερο ανδρών: