You are currently viewing Η Άρσεναλ επανήλθε στις επιτυχίες με την Νιούκαστλ!
Η Άρσεναλ επικράτησε πολύ εύκολα εντός έδρας 2-0 την Νιούκαστλ. Και επανήλθε  στα νικηφόρα αποτελέσματα στο πρωτάθλημα της Premier League.

Η Άρσεναλ ήταν η απόλυτη κυρίαρχη στο παιχνίδι με την Νιούκαστλ. Αφού επικράτησε με 2-0 και επανήλθε με πολύ πιεστικό τρόπο στους τρεις βαθμούς στο πρωτάθλημα και άφησε πίσω τη πολύ βαριά ήττα του Άνφιλντ με 4-0 επί της Λίβερπουλ.

Στο πρώτο μέρος, οι δύο ομάδες μπήκαν ευθιάθετες, να παίξουν ωραίο και επιθετικό ποδόσφαιρο. Είχαν από μία πολύ καλή ευκαιρία αντίστοιχα. Με τη πρώτη σημαντική ευκαιρία να καταγράφεται στο 30ο λεπτό από τους φιλοξενούμενους με το Σίλβει, όπου έπιασε ένα πολύ καλό σουτ και την απέκρουσε ο εκπληκτικός Ράμστει και το έβγαλε σε κόρνερ.

Ενώ οι γηπεδούχοι απάντησαν στη συγκεκριμένη ευκαιρία στο 38ο λεπτό. Ο Σάκα μετά από ωραία σέντρα, βρήκε το Σμιθ όπου πήδηξε για τη κεφαλιά, απέκρουσε ο Ντουβράνκα και στη συνέχεια ο Ομπαμεγιάνγκ από πλεονεκτική θέση την έβγαλε άουτ.

Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια, ισόπαλες χωρίς τέρματα, αλλά με πολλές ευκαιρίες.

Στο δεύτερο μισό του αγώνα, οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο. Έτσι στο 56ο λεπτό κατάφεραν να πετύχουν το πρώτο τέρμα με σκόρερ το Σάκα.

Ενώ δέκα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 66ο λεπτό πέτυχαν και το δεύτερο τέρμα, αυτή τη φορά με δράστη τον Μαρτινέλι.

Στη συνέχεια η ομάδα του Αρτέτα διαχειρίστηκε εξαιρετικά αυτό το υπέρ της αποτέλεσμα. Και κατάφεραν στο τέλος του αγώνα να φτάσουν σε αυτή τη πολύτιμη νίκη. Και να επανέλθουν ξανά στις επιτυχίες, αφού προηγήθηκε πρώτα η εκτός έδρας ήττα με 4-0 από την Λίβερπουλ.

Άρσεναλ: Ράμσντειλ, Τομιγιάσου, Γουάιτ, Μαγκαλιάες, Ταβάρες, Σακά (64′ Μαρτινέλι), Πάρτεϊ (85′ Ελνένι), Λοκόνγκα, Σμιθ Ρόου, Έντεγκαρντ, Ομπαμεγιάνγκ (76′ Λακαζέτ)

Νιούκαστλ: Ντούμπραβκα, Κραφτ, Σερ, Λασέλς, Φρέιζερ, Γουίλοκ, Σέλβεϊ (88′ Χέιντεν), Ρίτσι (64′ Μέρφι), Ζοέλιντον (67′ Μέρφι), Γουίλσον, Σεν Μαξεμέν