You are currently viewing Άρσεναλ: Δικός της το πρώτο τρόπαιο της σεζόν

Ισοφαρίζοντας τη Μάντσεστερ Σίτι στο 90+11′, η Άρσεναλ , κατέκτησε στα πέναλτι το Community Shield, το πρώτο τρόπαιο της σεζόν

Ήταν ένα ματς ακατάλληλο για καρδιακούς. Η Άρσεναλ με ένα επικό φινάλε, έγινε η κάτοχος του πρώτου τρόπαιου της σεζόν στην Αγγλία. Οι κανονιέρηδες κατέκτησαν το Community Shield, αφού πρώτα επικράτησαν με 4-1 επί της Μάντσεστερ Σίτι στη διαδικασία των πέναλτι.

Ας τα πάρουμε όμως από την αρχή. Το Community Shield είναι κατά παράδοση αυτό που ανοίγει κάθε νέα σεζόν στην Αγγλία. Αντιμέτωποι σε αυτό, οι κάτοχοι του FA Cup με τους πρωταθλητές της Premier League της προηγούμενης σεζόν. Φέτος, η Μάντσεστερ Σίτι βρέθηκε απέναντι στην Άρσεναλ στο γήπεδο του Γουέμπλεϊ.

Ο αγώνας, στην κανονική του διάρκεια, έληξε ισόπαλος με 1-1. Η  Σίτι είχε βρεθεί μπροστά στο σκορ στο 77ο λεπτό. Συγκεκριμένα, μετά από αρκετές απειλητικές στιγμές, οι πολίτες κατάφεραν να βρουν τα δίχτυα όταν ο Πάλμερ μπήκε στην περιοχή και με ωραίο πλασέ από τα δεξιά, πέτυχε ένα πολύ ωραίο γκολ. Παρότι οι πολίτες συνέχισαν να προσπαθούν να κλειδώσουν τη νίκη, δεν τα κατάφεραν. Στο 11ο λεπτό των καθυστερήσεων η Άρσεναλ μπόρεσαν να απαντήσουν. Ο Τροσάρ έκανε ένα αδύναμο σουτ από τα δεξιά, η μπάλα βρήκε στο πόδι του Ακάντζι και κατέληξε στα δίχτυα, αιφνιδιάζοντας τον Ορτέγκα.

Κάπως έτσι το παιχνίδι έφτασε στη διαδικασία των πέναλντι. Εκεί, οι κανονιέρηδες σκόραραν και στα τέσσερα που εκτέλεσαν. Δυστυχώς για τη Σίτι, ο μεν Ντε Μπρόινε το έστειλε στο δοκάρι, ενώ ο Ράμσντεϊλ απέκρουσε την εκτέλεση του Ρόδρι. Τελικά, ο Βιέιρα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα χαρίζοντας το τρόπαιο στην Άρσεναλ.